مقالات

آمیتیست،این گوهر بنفش

سنگ-آمیتیست-3

تاریخچه سنگ آمیتیست

نام آمیتیست برگرفته از واژه یونانی amethystos که در ریشه به معنای “ضد مستی” می باشد. در واقع تصور می شد که چنانچه فردی آن را چه به عنوان گردنبند یا دستبند حمل کند. دچار مستی نمی شود. شاید این اعتقاد به خاطر رنگ شرابی سنگ آمیتیست باشد. حتی در زمان روم و یونان باستان، اشراف زادگان و سیاستمدارن بدلیل خواص سنگ آمیتیست در این مورد یک قطعه از آن را درون لیوان شراب خود می گذاشتند.

برخی نیز رنگ جام خود را بدین منظور از جنس این کانی ساخته و یا به این نشانه لیوان را به رنگ بنفش در می آوردند. این سنگ دارای تاریخی طولانی با آداب و رسوم ادیان و فرهنگ های مختلف دارد. در کتاب باستانی مردگان مصر از خواص آمیتیست و آموزش هایی برای نحوه برش آن به شکل قلب و قرار دادن آن در بدن مرده نوشته شده است. بر طبق اعتقاد این روش باعث می شود. فرد برای گذار به عالم دیگر در آرامش مسیر خود را طی کند.

سنگ-آمیتیست

مشخصات سنگ آمیتیست

بیشتر آمیتیست‌ها، از شفافیت بسیار خوبی برخوردارند. و هیچ ناخالصی با چشم غیرمسلح در آن قابل مشاهده نمی باشد. این سنگ زیبا در انواع برش‌ ها و براساس واحد وزنی قیراط موجود هستند. مشخصات فیزیکی تمامی رنگ‌ های سنگ آمیتیست یکسان هستند. در جدول زیر جزئی‌ تر به مشخصات فیزیکی این سنگ زینتی اشاره کرده‌ایم.

مشخصات فیزیکی آمیتیست

طبقه بندی شیمیایی سیلیکات
رنگ طبق تعریف، آمیتیست به رنگ بنفش است، چراکه محبوب‌ترین آن، رنگ بنفش مایل به قرمز است.
درخشش شیشه‌ای
دیافانیز شفاف تا مات
شکستگی هیچ – معمولاً با کونکوئید شکسته می‌شود
سختی Mohs (موس) ۷
وزن مخصوص ۲.۶ تا ۲.۷
ویژگی‌های متمایز بری تشخیص آن شکستگی مخروطی، درخشندگی شیشه‌ای، سختی، رنگ بنفش
ترکیب شیمیایی SiO۲
شکل کریستال سه ضلعی
موارد استفاده ظروف آمیتیست، زیورآلات زنانه، مهره‌ها، اشیاء زینتی.

انواع سنگ آمیتیست

شش نوع اصلی سنگ آمیتیست برای ساخت محصولات مختلف وجود دارد. محبوب‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 •  بنفش
 • Most(آمترین)
 • صورتی
 • Must (موست)
 • Cap (کپ)
 •  Prasiolite (پراسیولیت)
  وزن انواع سنگ آمیـتیست تعیین‌ کننده ارزش آن نمی باشد. بلکه هر چه رنگ این سنگ زینتی تیره‌تر باشد، ارزش آن بیشتر خواهد شد.

ذخایر سنگ آمیتیست در جهان در کجا قرار دارند؟

به دلیل فراوانی کوارتز در طبیعت این سنگ تقریبا در همه جای کره زمین از جمله یافت می شود. این گوهر همانند گارنت در گروه سنگهای نیمه قیمتی قرار دارد. به دلیل رنگ خاص و بنفش خود شاید اگر ذخایر آن کمیاب می بود جزو گرانبهاترین سنگها بشمار می رفت. اروگوئه و برزیل از جمله کشورهایی است که به داشتن ذخایر آمیتیست باکیفیت معروف هستند.

کریستال های آمیـتیست اغلب در غرب هند، جنوب برزیل، اروگوئه، ماداگاسکار، ایالات متحده و آفریقای جنوبی، یافت می شوند. در آمریکا قطعه های بزرگ کریستالی از آن وجود دارد.

کاربردهای آمیتـیست

اگر می‌ خواهید از فواید درمانی آمـیتیست بهره ببرید. باید آن را به یکی از راه‌های زیر در زندگی خود بگنجانید:

 • کریستال آمیتیست را در جیب یا کیف به همراه داشته باشید.
 •  از زیورآلات دست‎سازی که از آمیتـیست در طراحی خود به کار برده‌اند، مانند گردنبند، انگشتر یا دستبند دخترانه استفاده نمایید.
 • کریستال‌ها یا ژئودهای آمیـتیست را در خانه خود نگهداری کنید همانند ظروف آمیتیست.
 • برخی از روان‌ درمانگران سنتی با قرار دادن این سنگ بر روی چاکراه‌ ها و مسیرهای انرژی مختلف بدن، انرژی‌ های منفی را از شما دور می‌ نمایند. البته توجه داشته باشید که کریستال‌ هایی که انرژی را جذب می‌ کنند، باید به صورت منظم شسته شوند تا بتوانند خاصیت خود را حفظ نمایند.

سنگ-آمیتیست-2

خواص آمیـتیست

این جواهر یکی از مـحـبـوب تـرین و جـذاب ترین سـنـگ هـای قیمتی می باشد. و القا کننده ی آرامش محافظت کننده ذهن و روح در برابر انرژی های منفی است. آمیتیـست با تقویت تمرکز و کـمـک بـه رشـد مـعـنـوی، سـبـب تـوسـعـه ی شهود و الهام در فرد می شود. همچنین تفکر و اشتیاق به سوی سطوح بالاتر معنوی را افزایش می دهد. قدرت معنوی و تاثیرات تسکین دهنده ی آن،موجب شده که یکی از پرکاربرد ترین و محبوب ترین سنگها برای انجام مدیتیشن باشد.

نحوه نگهداری سنگ آمیتـیست چگونه است؟

اگر بلورهای آمیتیـست را در مقابل نور خورشید قرار دهید مقداری از رنگ خود را از دست می دهند. بدین منظور می تواند با استفاده از اشعه x رنگ اولیه آنها را باز گرداند. برخی نیز معتقدند می توان با قرار دادن در بسته فویل فلزی، رنگ آنها را بهبود بخشید. زیرا رنگ بنفش آن از ناخالصی آهن منشا می گیرد.

بهترین راه برای تمیز کردن و خالص سازی انرژی کریستال استفاده از کانی سیلیس شفاف است. گفته می شود که موسیقی نیز همین تاثیر را روی کریستال ها دارد. همچنین قرار گرفتن سنگ آمیتیست در کنار سنگهایی مانند کوارتز و عقیق باعث افزایش انرژی آن می شود. چنانچه به مرور زمان از درخشندگی سنگ شما کاسته شد با پولیش دادن دوباره می توانید آنرا بهبود بخشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید