سنگ شناسی

سنگ عقیق سرخ

[vc_row][vc_column][vc_column_text]مقدمه

سنگ عقیق یا آگات agate از سنگ های نیمه قیمتی است. این گوهر از جمله کانی ‌هایی می باشد که از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده است. ترکیب شیمیایی آن سیلیس است و البته گاهی عناصری نظیر آلومنیوم، کلسیم، منیزیم و… در کنار آن قرار می‌گیرد. از ویژگی های آن ریزدانه بودن و روشنی رنگش است. انواع بافت این نگین نیمه شفاف، مات و دارای جلای شیشه ‌ای است. از سه هزار سال پیش مصری ‌ها از این نگین برای ساختن مهره، انگشتری و تزیین ظروف استفاده می‌کردند.

عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است که بیشتر از سنگ یمانی تشکیل شده‌است. ترکیب شیمیایی آن ۱۰۰% SiO۲ یا سیلیس است که البته گاهی عناصری نظیر Al، Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در کنار آن قرار می‌گیرد. ویژگی عقیق ریزدانه بودن آن و روشنی رنگش است.عقیق درخشنده و دارای چمک بلورین می‌باشد، بهترین آن سرخ، زرد و سفید است. گونه‌ای از آن که ذرات فراوان میکا دارد و براق است دلربا نامیده می‌شود.شکل بلورهای عقیق، نازک و شش گوش است این کانی در هیدروکسید پتاسیم (KOH) حل می‌شود.

به طور کلی منابع این سنگ روی کره زمین فراوان می باشد، ولی یکی از کشورهایی که بالاترین مقدار منابع این گوهر در رنگ ها و طرح های مختلف در آن وجود دارد ایران است. شهرستان نمین که در اردبیل قرار دارد از جمله بزرگترین معادن این کانی در جهان هست. همچنین در خراسان و اطراف مشهد نیز بسیار کوه ها و معادن غنی یافت می شود. این سنگ های قیمتی و تزییتی در کشورهای دیگری چون یمن، هندوستان، ایران، چین وجود دارد. معادن عقیق کشور یمن در منطقه جنوبی شهر صنعا قرار دارد که به لحاظ دینی این سنگ پر خواص ترین می باشد.

خواص

عقیق قرمز سنگی محافظتی در برابر هرگونه بلا و شر است. فـردی کـه این سنگ را به همراه دارد، از هـرگـونـه انـرژی منفی در امـان بـوده و ترس و دلهره از او دور می شود.عقیق قرمز عملکرد چاکرای تـکـیـه گاه(ریشه)، که مـتـعـادل سـازی و تـمـرکز انـرژی از طریق اتصال بـه زمین است را تقویت میکند. زمانی که ایـن چاکرا باز باشد و هـمـاهـنـگ عمل کـنـد، فـرد احـسـاس تـنـدرسـتـی داشته و با بدن خـود ارتـبـاط برقرارمی کند. چاکرای تکیهگاه، رابط انرژی بین شما و زمین اسـت و می تواندبه پایداری سیستم عصبی و سلامت کالبد جسمانی شما کمک کند.در حقیقت، عقیق قرمز به باز شدن این چـاکـرا و ورود انرژی حیاتی بـه بدن شما، کمک می کند.عقیق قرمز سنگی بسیار پرانرژی است کـه سبب تـقـویـت هـوشـیـاری، شهامت و قدرت شده و شانس و موفقیت را به ارمغان می آورد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *