مقالات

سنگ کلسیت

سنگ-کلسیت

سنگ کلسیت (Calcite )

سنگ کلسیت پایدارترین حالت کربنات کلسیم و سنگ معدن کلسیم است. کربنات کلسیم قسمت بسیار غنی از مواد معدنی می باشند. و در خالص ترین حالت خود به طور کامل شفاف و بی رنگ هستند. کلسیت اغلب با نامهای «limespar» یا«calspar» شناخته می شود. و ماده ی معدنی اصلی پیدا شده آن در سنگ مرمر متامورف است. همچنین کلسیت یکی از اجزای معمول سنگ های رسوبی مانند سنگ آهک می باشد که اکثر اوقات شامل مواد ارگانیک مانند بقایای صدف موجودات دریایی می باشد.  بنابراین ترکیب کلسیت در واقع خیلی مشایه به جواهرات ارگانیک مختلف مانند مروارید و مرجان می باشد.

کلسیت در مقایسه با انواع دیگر جواهرات خیلی نرم و شکننده است. این سنگ در مرحله ی اول در دسته ی «سنگ کلکسیونرها» قرار می گیرد، ولی دلیل آن کمیاب بودن این سنگ نمی باشد. بلکه نیازی به سختیی و استحکام لازم در جواهرات گوناگون ندارد. با این حال سختی کلسيت مشابه کهربا، مرجان و کریزوکولا است که همه ی این سنگها به عنوان سنگ های جواهرات خیلی محبوب می باشند. بنابراین علیرغم نبود سختی کافی، کلسیت در انواع خاصی از جواهرات مانند گوشواره یا آویز استفاده  می شود.

کلسیت یک ماده ی معدنی اصلی برای اهداف صنعتی می باشد. این سنگ معمولا در صنعت ساخت و ساز به ویژه سیمان سازی به کار می رود. سایر اهداف صنعتی همانند تولید فلزات گوناگون، شیشه و لاستیک هستند. همچنین خیلی از مواد شیمیایی اصلی از جمله رنگها و کودها با کلسیت ساخته می شوند. کلسيت یکی از محتویات اصلی گچ معمولی محسوب می شود.

تشخیص کلسیت

کلسیت درجه ی دشوای مشخصی دارد و در بیشتر اوقات با یک آزمایش ساده ی خراشیدگی از دیگر مواد مشابه قابل تشخیص می باشد. کوارتز و سنگ گچ شباهت زیادی به کلسیت دارند، ولی به علت نرمی زیادتر کلسیت نسبت به کوارتز و دشوار تر بودن نسبت به سنگ گچ، این موواد به سادگی از یکدیگر متمایز می شوند. دیگر مواد معدنی مشابه همانند آراگونیت و دولمیت بدون آزمایش شاخصه ی انکساری، گرانش ویژه، شکست نور و ساختار بلوری قابل تمایز نیستند.

خواص کلسیت

کانی کلیسیت به کانی هزار چهره معروف می باشد. کلسیت یکی از اصلی ترین مواد معدنی کربنات دار می باشد. و در محیط های رسوبی از تبخیر کلسیم بی کربنات ایجاد می گردد. کلسیت در اشکال گوناگونی از جمله کریستال و منشوری پیدا می شود. کلسيت از کلمه کلس به معنی آهک گرفته شده می باشد. به این دلیل که کلسيت در سنگ آهک و مرمر پیدا می شود. و دارای نور بسیار درخشان و زیبایی است.

منابع و خاستگاه سنگ جواهر کلسیت

سنگ کلسيت در نقاط گوناگونی در تمام جهان پیدا می شود، ولی اصلی ترین ذخایر در Chihuahua  مکزیک قرار دارند. ایالات متحده نیز ذخایر قابل توجهی از کلسيت را در کانزاس، اوکلاهما، نیوجرسی، نیویورک، تنسی، تگزاس و میزوری دارد. دیگر منابع کلسيت در ایسلند،‌ آلمان، بوهمیا، آفریقا(نامیبیا) و جمهوری چک واقع گردیده اند.

رنگ سنگ کلسیت

کلسیت به طور خالص خود به طور کامل بی رنگ می باشد.از جمله عوامل رنگی معمول و ناخالصی ها می توان به آهن، منیزیم، منگنز، روی و کبالت اشاره کرد. رنگهای رایج کلسیت شامل سفید، خاکستری، زرد، نارنجی، سبز، قرمز و آبی می باشند.
درخشندگی و وضوح کلسيت وضوح کلسیت های پیدا شده معمولا شفاف تا تراشفاف است. گونه های شفاف محبوب تر و خیلی با ارزش می باشند. کلسيت درخشندگی شیشه ای جذاب و جلای فوق العاده ای دارد.

سنگ-کلسیت

خواص درمانی و ویژگی های متافیزیکال و افسانه ای سنگ جواهر کلسیت

کلسیت با کلیه عناصر آتش، زمین، باد و آب مرتبط می باشد. گفته می شود که کلسيت قددرت تقویت انرژی های متافیزیکال را داشته و سنگ محافظ و زمین است. کلسیت در آزادسازی انرژی موثر بوده و تعادل همه ی چاکراها را برقرار می نماید. کلسيت موجب افزایش خلاقیت در افراد شده و همچنین بعنوان سنگ معنویت و آگاهی شناخته می شود.

کلسیت سنگی عالی جهت درمانهای کریستالی می باشد. کلسيت موجب کاهش کمردرد و افزایش قدرت فیزیکی می گردد. علاوه بر این، کلسیت در افزایش قدرت استخوان ها، دندان و چشم ها موثر است. با وجود اینکه کلسیت به عنوان سنگ تولد رسمی معرفی نگردیده است. هنوز کسانی آن را به بروج و ستاره شناسی مرتبط می سازند. کلسيت سنگ سیاره ی زهره بوده و نشانگر ماه و خورشید می باشد.

سنگ جواهر کلسیت و ایده های طراحی جواهر

کلسیت نسبتا نرم بوده و بعنوان یکی از گونه های ظریف سنگ های جواهر شناخته می شود. به این صورت کلسيت در طراحی انواع جواهرات جایگاهی نخواهد داشت و معمولا از آن بصورت حکاکی و طراحی های تزیینی مورد استفاده قرار می گیرد.
با در نظر گرفتن سختی کلسيت مساوی با سختی کهربا و کریزوکولا میتوان آن را در طراحی بعضی از انواع جواهرات به کار برد. در حالی که از کلسیت در جواهرات مورد استفاده قرار می گیرد. بایستی آن ها را به گوشواره، آویز یا سنجاق محدود نمود. کلسيت در مقابل استفاده ی روزانه دوام لازم را از خود نشان نمی دهد.

و به همین دلیل بایستی تنها در مواقع خاص از آن استفاده نمود. همچنین کلسيت مناسب استفاده در حلقه ها نمی باشد. نگهداری و شستشوی جواهرات و سنگ جواهر کلسيت سنگ های کلسيت باید با مراقبت دقیق تمیز کاری شوند.
کلسیت به راحتی خراشیده شده و مانند دیگر کربنات ها به اسید حساس است. به این خاطر بایستی از تماس آن ها با مواد شوینده ی قوی از جمله سفید کننده و اسید اجتناب کردد. از تمیز کننده های التراسونیک و بخارشو جهت تمیز نمودن کلسيت استفاده نکنید.
جهت تمیز کردن کلسيت آن را فقط با یک پارچه ی نرم و در صورت نیاز همراه با صابون ملایم پاک نمایید. سنگها را به خوبی شسته تا آثار صابون از روی آن پاک شود. همیشه پیش از انجام فعالیتهای فیزیکی همانند کار منزل، ورزش و تمرینات کلسیت را در جای مناسب قرار دهید.
سنگ جواهر کلسيت را برای جلوگیری از خراشیدگی دور از دیگر سنگها نگه داری نمایید. سنگ کلسيت را داخل یک پارچه ی نرم پیچیده و داخل یک جعبه ی جواهر پارچه دار قرار دهید.

نگهداری از سنگ کلسیت

انرژی منفی را از بین می برد و سطح انرژی و شادابی اعضای خانواده را افزایش می دهد. استفاده از سنگ کلسیت کریستال موجب بهبود رشد جسمی و ذهنی در افراد می شود و سطح آگاهی وتوانایی های روحی را افزایش می دهد.
سنگ کلسيت انرژی بدن را افزایش می دهد و به تقویت توانایی های یادگیری می پردازد و برای دانش آموزان یک سنگ بسیار سودمند می باشد. استفاده از سنگ کلسيت آرامش درونی را برای انسان به ارمغان می آورد و همچنین سبب افزایش رفاه می گردد.

استفاده از سنگ کلسيت در کاهش ترس و استرس مفید می باشد و به عنوان پاک کننده برتر از انرژی های منفی شناخته شده است. همراه داشتن سنگ کلسیت سبب بهبود روابط می گردد و در تعاملات انسان ها بسیار تأثیر گذار است. از لحاظ فیزیکی، نیز استفاده از سنگ کلسیت برای کمر درد و افزایش قدرت ایمنی بدن و افزایش سلامت دندان ها و چشم سودمند می باشد.
از سنگ کلسيت به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده و برای زدودن سموم استفاده می شود. کلسیت برای بازکردن و تعادل همه چاکراها مؤثر است و هر یک از رنگ های مختلف آن برای باز کردن و ایجاد تعادل در یک چاکرا استفاده می شود.

سنگ کلسيت ارتباط مستقیمی با هوش هیجانی دارد و امید و انگیزه را در زندگی شما به ارمغان می آورد.

همراه داشتن این سنگ تنبلی را از بین می برد و انرژی و فعالیت را افزایش می دهد. کلسیت، موجب ایجاد آرامش ذهنی در انسان می گردد و تجزیه و تحلیل مسائل را برای شما آسان می گرداند. سنگ کلسيت با افزایش توانایی های ذهنی خود به تقویت و بهبود عملکرد حافظه کمک می کند و در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان نیز تأثیر گذار است.

سنگ کلسيت استرس عاطفی را از بین می برد و آرامش را جایگزین آن می کند. با استفاده از این سنگ می توانید اعتماد به نفس خود را تقویت نمایید. و موانعی را که در مسیر موفقیت شما قرار دارند، از بین ببرید.

کلسیت در پاک کردن اجزای داخلی بدن همانند مثانه، روده و کلیه ها تأثیرگذار می باشد. و همچنین به جذب کلسیم در بدن کمک می نماید. سنگ کلسيت سبب تقویت اسکلت ومفاصل می گردد و مشکلات مربوط به گوارش و پوست را کاهش می دهد.
همراه داشتن این سنگ سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید و رشد کودکان را نیز بهبود می بخشد و همچنین در بهبود بافت بدن خیلی تأثیرگذار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید