مقدمه

آمیتیست (به انگلیسی: Amethyst) با فرمول شیمیایی SiO2 نوع بنفش کوارتز، از کانی‌های سیلیکاتی ماگمایی است و جواهر است. محلول در HNO۳ و مقدار Mg تحت تأثیر اسیدها کم می‌شود. نام این سنگ از کلمه لاتین به معنی «سنگ آبی» گرفته شده‌است. MgO:23.41% FeO:41.71% SiO۲:۳۴٫۸۸٪ (خالص ۱/۱: Mg / Fe) (سری ایزومورف فورستریت تافایالیت) برای اولین بار در رومانی کشف شد.


از نظر

  • شکل بلور: منشوری - بی پیرامیدال - پسودوکوبیک،
  •  رنگ: سیاه - خاکستری - قهوه‌ای - بنفش - تیره - سبز- صورتی،
  • شفافیت: شفاف - نیمه کدر، شکستگی: صدفی - تراشه‌ای (خشن)،
  • جلا: شیشه‌ای - صدفی،است.

و بیشتر در آلمان غربی وشرقی، چک اسلواکی، رومانی، روسیه، برزیل، آمریکا، ماداگاسکار، مکزیک و نامبیا یافت می‌شود. رنگ آن از عناصر منگنز ،آهن و تیتان به وجود میاید.محل کشف آن بیشتر در کشورهای برزیل ،ماداگاسکار , اروگوئه و اورال است.

 

تأثیر بر بدن انسان این سنگ مخصوص دردهای ناحیه سر،میگرن , و فشارهای عصبی است و سیستم کلی بدن را بهبود میبخشد. نام آمتیست از زبان یونانی باستان گرفته شده‌است. باستانیان بر این باور بوده‌اند که شخصی که آمتیست همراه خود داشته باشد از مست شدن دور خواهد ماند. فرمول این سنگ زیبا که از خانواده کوارتزها می‌باشد: SiO2 در قرن نوزدهم تصور بر این بوده، که رنگ آمتیست به علت وجود منگنز می‌باشد.

خواص

آمـتـیـسـت، یکی از مـحـبـوب تـرین و جـذاب ترین سـنـگ هـای قیمتی،القا کننده ی آرامش محافظت کننده ی ذهن و روح در برابر انرژی هایمنفی!این سنگ زیبا، با تقویت تمرکز (عملکرد ذهن) و کـمـک بـه رشـد مـعـنـوی، سـبـب تـوسـعـه ی شهود و الهام و شفا در فرد شده و تفکر و اشتیاق به سوی سطوح بالاتر معنوی را افزایش می دهد. قدرت معنوی و تاثیرات تسکین دهنده ی آمتیست،موجب شده که یکی از پرکاربرد ترین و محبوب ترین سنگها برای انجام مدیتیشن باشد.کاربرد:هـنـگامی که دچـار اسـتـرس و تشـویش هستید، آمتیست راهـمـراه داشـتـه باشـیـد تـا بـه شـما آرامـش بـبـخشـد!