مقدمه

سیترین (به انگلیسی: Citrine) با فرمول شیمیایی SiO2 از مجموعه کانی هاست و خواص فیزیکی و شیمیایی این کانی مشابه کوارتز است نام آن از از واژه فرانسوی  به معنی لیموئی گرفته شده‌است. سیترین در رنگ‌های زرد تا نارنجی مایل به قهوه ای و به صورت کریستالی تا خوشه ای یافت می‌شود. محلول در HNO۳ و مقدار Mg تحت تأثیر اسیدها کم می‌شود. MgO:23.41% FeO:41.71% SiO۲:۳۴٫۸۸٪ (خالص ۱/۱: Mg / Fe) (سری ایزومورف فورستریت تافایالیت) برای اولین بار در زیمبابوه کشف شد.


از نظر:

  • شکل بلور: پهن و کوتاه - ندرتاْ دوهرمی (بی پیرامیدال)،
  • رنگ: زرد روشن تا زرد طلائی،
  • شفافیت: نیمه شفاف،
  • شکستگی: صدفی - تراشه‌ای (خشن)،
  • جلا: شیشه‌ای،

معادن سیترین

برزیل صادرکننده بزرگ سیترین در جهان است.از دیگر کشورهایی که این کانی در آنجا یافت می‌شود عبارت انداز:آمریکا، بولیوی، اسپانیا، ماداگاسکار، آرژانتین، هند و برخی کشورهای آفریقایی یافت می‌شود. در ایران سنگ سیترین در کوه‌های مازندران، همدان، کرمان، قم و کرمانشاه یافت می‌شود. نمونه‌های سیترین ایرانی غالبا دارای کیفیت پایینی بوده و کمتر نمونه‌های با کیفت آن دیده شده‌است.


خواص

سـیـتـرین بـا سـرچـشـمـه از انـرژی پـرحرارت خـورشید، موجب شادی، موفقیت و سعادت می گردد. افرادی که در پی حس مثبت هستند، می توانند از خـواص ایـن سـنـگ بهره مند شوند، چرا که با فرو پـاشـی انـرژی مـنـفی، نـشـاط، رضـایـت و خوش بینی را برای شما به ارمغان می آورد.اگر کسب و کـار پـر ریـسـکی را شـروع کرده اید، سـیـتـرین بـرای شـما خوش شانسی می آورد. سیترین، سنگ فراوانی و نـعـمـت هـم نـام دارد و نـگه داشـتـن آن بـه کامیابی و اندوختن ثروت نیز کمک می کند.

کاربرد: سیترین را به همراه داشته باشید تـا سـعـادت و رونـق را در همه ی ابعاد زندگی، مشاهده کنید.