مقالات

سنگ تافیت

سنگ-تافیت

سنگ تافیت (Taaffeite)

Taaffeite که “tar-fite” تلفظ می گردد. سنگ تافیت یک ماده معدنی و سنگ قیمتی زیبا و خیلی نادر می باشد. رنگ آن اغلب یاسی/ ارغوانی می باشد اما می تواند بصورت قرمز مایل به قهوه ای، صورتی، بنفش، سبز مایل به آبی و همچنین شفاف ظاهر شود.

تاریخچه سنگ تافیت

سنگ تافیت که در اول تصور می شد اسپینل باشد. تا وقتی که یک کشف تقریبا جدید بود. برای دنیای گوهرشناسی ناشناخته بود. اولین نمونه به صورت تصادفی در یک جواهر فروشی کوچک در دوبلین، ایرلند یافت شد. در سال 1946 کنت ریچارد تااف، مردی که این جواهر مدیون همنام خود می باشد سنگ را که از پیش تراشیده شده بود. در این مغازه جهت فروش پیدا کرد. با این حال Taaffe متوجه شد که بر خلاف ظاهر مشابه به اسپینل، خواص گوناگون گوهر نشان می دهد که این گوهر به طور کامل یک ماده معدنی دیگر می باشد. Taffe که می خواست بیشتر تحقیق نماید. گوهر را جهت آزمایش به آزمایشگاه اتاق بازرگانی لندن و سپس به موزه تاریخ طبیعی فرستاد. بعد از تجزیه و تحلیل، مشخص گردید که نمونه ای که سنگ تافیت فرستاده بود کاملا از اسپینل متمایز است و به همین علت نام جدیدی به آن ابلاغ شد.

خواص سنگ تافیت

تافیت یک سنگ ارغوانی روشن است که دارای رنگ‌ های سبز، صورتی، یاسی، آبی، بنفش، قرمز تا گاهی بی‌ رنگ می باشد. این جواهر که در تجارت بعنوان Magnesiotaaffeite شناخته می شود. دارای چند قابلیت منحصر به فرد می باشد که آن را از سنگ های مشابه در ظاهر متمایز می سازد. بر خلاف اسپینل که تنها بصورت منفرد انکسار دارد. تافیت دارای انکسار مضاعف می باشد. اجزای ضروری Taaffeite از بریلیم، منیزیم و آلومینیوم تشکیل گردیده است که آن را به یک نگین شفاف با درخشندگی زجاجیه تبدیل می نماید. به علت کمیاب بودن باورنکردنی، تافیت تنها بعنوان یک سنگ قیمتی مورد استفاده قرار می گیرد.

تافـیت از کجا می آید؟

اگرچه اولین نمونه در ایرلند کشف شد، Taaffeite در سراسر جهان پیدا می شود. گزارش ها نشانگر این است که تافیت اغلب در سریلانکا در کنار دیگر سنگ های کربناته همانند فلوریت و اسپینل پیدا می شود. همچنین یافته هایی از Taaffeite در جنوب تانزانیا وجود دارد. در بعضی از مناطق روسیه و چین، سنگهای تافیت درجه پایین تر در سنگریزه های نورد شده و رسوبات سنگ آهک پیدا شده است. تافیت در حال حاضر نیز در مکانهای جدید کشف می شود و نمونه هایی در استرالیای جنوبی و میانمار در دهه گذشته کشف شده است.

سنگ-تافیت

کشف سنگ تافیت

داستان کشف آن با هر گوهر دیگری متفاوت می باشد. در سال 1945 بوسیله گوهرشناس اتریشی، ریچارد تافی بعنوان نمونه های برش خورده و صیقلی شده جواهر در یک جواهر فروشی در دوبلین، ایرلند، کشف گردید. پیش از اینکه Taaffee این جواهر جدید را بیابد. Taaffeite به اشتباه بعنوان اسپینل، گروهی از مواد معدنی آلومینیوم منیزیم شناسایی شده بود. Taaffe متوجه شد که بر خلاف اسپینل، این سنگ ها نشانه هایی از انکسار مضاعف را نشان می دهند.

او نمونه ها را به B.W. اندرسون از آزمایشگاه اتاق بازرگانی لندن جهت شناسایی سنگ ها فرستاد. تا سال 1951 بود که یک تجزیه و تحلیل شیمیایی و اشعه ایکس نشان داد که تافیت اسپینل نیست و در حقیقت یک جواهر کمیاب جدید است. همچنین اولین ماده معدنی می باشد که حاوی بریلیم و منیزیم بعنوان اجزای ضروری است.

نادر بودن سـنگ تافیت

از زمان کشف آن، تنها تعداد انگشت شماری از این سنگ ها یافت شده است. تا سال ۱۹۹۵ کشف جدیدی از تاافیت وجود نداشت، هنگامی که یک سنگریزه تخم مرغی در جنوب تانزانیا به همراه دیگر جواهرات مثل تورمالین، گارنت و اسپینل یافت شد. تأیید شد که سنگریزه تافیت می باشد. تافیت درجه پایین در چین و چند سنگ نیز در سریلانکا پیدا شده است. با وجود اینکه یکی از ده جواهر نایاب‌ جهان است. ارزش بازار آن تنها میان ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در هر قیراط می باشد.

نمونه های قابل توجه سنگ تافیت

تا دهه ۱۹۸۰ تنها سه قطعه تافیت یافت شده بود. با این حال، در سال ۲۰۰۲ مشخص گردد که کمی بیشتر از ۵۰ گوهر در حال گردش می باشد. اولین تافیت کشف شده ۱.۴ قیراط بود. ولی در سال ۱۹۹۹ یک جواهر ۱۳.۵ قیراط در حراجی فروخته شد. این بزرگترین نمونه شناخته شده از تافیت می باشد. ولی همچنین گزارش هایی از چند گوهر در محدوده ۷ تا ۹ قیراطی منتشر شده است. یک کلکسیونر سریلانکایی تنها گوهر بی عیب و نقص شناخته شده را نیز در اختیار دارد: یک سنگ بیضی ۱۰.۳۳ قیراطی ارغوانی.

تافیت به بیشتر آزمایش‌ های گوهرشناسی همانند اسپینل ارغوانی واکنش نشان می‌ دهد.ولی مطابق با دو شکستگی آن قابل تشخیص می باشد. بدون شک سنگ های بیشتری در آینده کشف خواهند شد (که اغلب به اشتباه بعنوان اسپینل شناخته می شوند) به این دلیل که کلکسیونرها به دنبال این موارد کمیاب هستند. تافیت یکی از کمیاب‌ ترین گونه‌ های معدنی و مطمئناً در بین بسیار کمیاب‌ ترین و مطلوب‌ ترین سنگ‌ های قیمتی کلکسیونر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید