مقالات

سنگ قمر

سنگ-قمر-1

سنگ قمر ، خواص و کاربردهای آن

مشهورترین گونه ی سنگ فلدسپار ارتوکلاز یعنی سیلیکات آلومینیوم پتاسیم این سنگ است. این سنگ اولیگوکلاز شفاف تا مات، یک گونه از البیت پلاگیوکلاز و میکای ورقه ای می باشد. سنگ قمر در زیر شرایط نوری مشخص درخشش قابل توجهی دارد. و همین درخشش سبب محبوبیت امروز این سنگ جواهر شده است.

نورسنگ قمر ستاره ای

نوری که می تابد نتیجه لایه های ارتوکلاز و آلبیت است. که به نظر می رسد نور از داخل سنگ به بیرون می تابد. این نور درخشش یکسانی از سطح زیرین و رویین خود دارد. رنگ نور معمولا سفید، آبی یا آبی،نارنجی است. که همراه با ستاره چهار وجهی نمایان می گردد. ترکیب درخشندگی و ستاره نشان بودن در یک سنگ بسیار کمیاب می باشد. نمونه های با کیفیت می توانند رنگ سه وجهی داشته باشند. که این به میزان شب نمایی ماه سنگ باز می گردد.

سنگ-قمر-2

سنگ قمر مشهور

در دوره ی هنر نو یعنی در حدود ۱۰۰ سال پیش به شهرت بالایی دست یافته است. در آن زمان از این سنگ در تزیینات جواهرات سنگی توسط استاد طلاساز مشهور فرانسوی، رنه لالیک و همکارانش استفاده می شده است. قطعات کمیاب او را اغلب می توان در موزه ها و یا کلکسیون های خصوصی پیدا کرد.

تشخیص سنگ قمر

از طریق وجود درخشش شیری رنگ آن قابل تشخیص است. دیگر سنگ ها با ظاهر مشابه پدیده ی درخشش شیری رنگ ندارند. و از این طریق سنگ قمر به راحتی شناسایی می شود.
سنگ قمر سیلیکات آلومینیوم پتاسیم بوده. و به راحتی از طریق ترکیب خود شناسایی می شود. بسیاری از مواد مشابه مانند لابرادوریت در واقع فلدسپار پلاگیوکلاز هستند. در حالی که سنگ قمر از نظر ترکیب ساختاری خود یک فلدسپار پتاسیم محسوب می گردد. سنجش سختی یکی دیگر از آسان ترین روش های تشخیص این سنگ از دیگر مواد است.

دیگر سنگ های جواهر مشابه مانند اوپال، سنگ یمانی یا آمولیت مشخصا نرم تر یا سخت تر از این سنگ هستند. با کیفیت بالا عمق رنگ سه بعدی دارند که مشابه آن در دیگر سنگ های جواهر مشاهده نشده است. و همین امر تشخیص سنگ قمر را آسان تر می کند.

محبوب ترین نام های تجاری مرتبط

  • سنگ ماه
  • ماه سنگ چشم گربه
  • ماه سنگ رنگین کمان
  • سنگ آفتاب

سنگ-قمر-3

کاربرد سنگ قمر در جواهرسازی

از آن جا که این سنگ درخششی بی نهایت زیبایی دارد. و بسیار با دوام می باشد. در جواهرسازی و به منظور ساخت انواع آویز، دستبند و گوشواره مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ در کنار فلزاتی همچون طلا و نقره و یا در کنار سایر سنگ های جواهر، یک ترکیب جواهری بسیار خاص و زیبا را به وجود خواهد آورد.

ایده های طراحی جواهر و سنگ قمر ستاره ای

سنگ قمر ستاره ای دوام سایر سنگ های جواهر را ندارد. با این حال جدا از شکنندگی آن در طراحی جواهرات محبوب است. این سنگ را معمولا به صورت کوژ برش می دهند. بنابراین برای جواهراتی که کف شان صاف است، مناسب می باشد.

نحوه پاکسازی و شرایط نگه داری از آن

این سنگ بسیار با دوام است. اما باز هم باید از آن مراقبت کنید تا زیبایی خود را از دست ندهد. همانگونه که می دانید گرد و غبار خانگی حاوی کوارتز است که تمیز کردن آن از روی سنگ قمر رنگین کمانی می تواند سبب ایجاد خراش بر روی این سنگ شود. به منظور شستشوی این سنگ می توانید از محلول آب و صابون و یک پارچه نرم استفاده نمایید. و حتما پس از آبکشی، تمامی ذرات صابون را از روی سنگ پاک کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “سنگ قمر

دیدگاهتان را بنویسید