مقالات

سنگ مروارید

سنگ-مروارید

سنگ مروارید

سنگ مروارید در بین اسامی سنگ های قیمتی و زیبا از بهترین گونه های این گروه است. که نحوه تشکیل و ساختار آن شگفت انگیز می باشد. مروارید سنگی سفید با درخشش خیلی زیاد است. که داخل صدف رشد می‌ نماید. زمانی که ذره شن کوچکی میان صدف و جبه او قرار می گیرد. جانور به طور تدریجی ماده آهکی به اطراف آن ذره ترشح می نماید. و با گذر زمان مروارید ساخته می شود. درشتی آن به اندازه یک دانه خنثی آغاز می گردد. و تا ابعاد تخم کبوتر از آن وجود دارد. و در خلیج فارس و اقیانوس هند صید می گردد. مروارید (Pearl) گوهری است درخشان و سخت که در بدن انواع نرم تنان دو کفه ای با نام صدف مروارید و به ندرت بوسیله حلزون تشکیل می شود.

گوهر مروارید

گوهر مروارید شامل سفتی و سختی سه تا چهار در مقیاس موس است. و شکل شکستگی صدفی یا به شکل پولکی شکل و بدون کلیواژ است. جلوه این گوهر معمولا نزدیک به کره است. اما به شکل های گلابی، دکمه ای و نامنظم هم قابل رویت است. بزرگی دانه این گوهر می تواند به ابعاد سر سوزن، دانه خشخاش، یک فندق و یا حتی تخم کبوتر باشد. بزرگ ترین گونه یافت شده این سنگ های زیبا در منطقه ای در فیلیپین توسط یک ماهیگیر یافت شده است. وزن این سنگ های زینتی مرغوب با کیفیت و خالص ۳۴ کیلوگرم است. این ماهیگیر حدود  ۱۰ سال مروارید را در زیر تخت خود برای شانس و اقبال آوردن نگهداری کرده است. و در نهایت تحویل به مقامات محلی می دهد. جالب این است که بدانید این نگین چیزی در حدود ۱۰۰ میلیون دلار ارزش دارد.

تاریخچه سنگ مروارید

تا قبل از کشف مروارید در چندین سال پیش بزرگ ترین گونه این سنگ در دنیا Lao Tzu نام داشت. وزن این سنگ های زیبا ۶٫۴ کیلو گرم است. و از یک صدف خیلی بزرگ در سال ۱۹۳۴ استخراج شده است. جسد غواص مسلمان فیلیپینی آن پس از چند روز همراه با صدف یافت شد. در حقیقت داستان تاریخی و رویداد این است که این مروارید را کاملا خاص نموده است.

گزارشات حاکی از آن است که غواص مورد نظر میان دو کفه قدرتمند صدف گرفتار شده است. و به دلیل اینکه شکل آن سر آدمی با عمامه را تداعی می کرد صیادان آن را ” مروارید الله ” نامیدند. بیولوژیست ها آن را نمونه اصلی مروارید محسوب می شود. در صورتی که جواهرشناسان آن را سنگ مروارید “غیر نکری” به دلیل عدم وجود ویژگی ها و خواص ایریدسنس که مختص نوعی دُردانه می باشد. که درون نرم تنان پرورش می یابد می دانند. این نگین گرانبها و ارزشمند در سال ۲۰۰۷ قیمتی معادل ۶۱ میلیون دلار آمریکا ارزش گذاری شده است.

سنگ-مروارید

ویژگی های مروارید

عیسی مسیح در انجیل متی (باب 13 آیه 45 تا 46) ملکوت آسمان را به دانه مروارید گرانبها تشبیه کرده است و می فرماید: باز ملکوت آسمان تاجری را ماند که جویای مروارید های خوب باشد. و چون یک مروارید گرانبها پیدا کرد. رفت و تمام مایملک خود را فروخته و آن را خرید عیسی مسیح.

عنصر این گوهر آب است. در حقیقت رنگ سفيد سمبل ذهن و قلب خالص و معصوم بودن است. و چاکرای سفید نیز متعادل کننده همه ی کانال های انرژی در بدن و راه دستیابی به ملکوت است. این گوهر انرژی های مثبت را جذب می نماید. انرژی سنگ مروارید مربوط به ماورا و دنیایی غیر مادی است. و چنانچه بتوانید انرژی آن را در این دنیا به درستی به کار ببرید. روح و روان شما را به آرامش می رساند.

و شما را به آگاهی های عالم دیگر وصل خواهد نمود. این گوهر همچنین سنگ ماه تولد خرداد نیز است. و بیشترین تطابق انرژی را با متولدین این ماه دارد. طبق گفته ها در گذشته که دُردانه به شما از مسائل شوم هشدار می دهد. و به همین علت کسی که گردنبند یا انگشتر مروارید بپوشد. از نگون بختی در امان می ماند. بعضی از افراد نیز گفته اند که این سنگ برای صاحب خود شانس می آورد. و غم و اندوه، اضطراب، انرژی منفی را از وی دور می کند.

خواص سنگ مروارید از لحاظ فیزیکی

مروارید سردرد های مزمن و اختلالات دستگاه گوارشی و مشکلات معده را کاهش می دهد. گفته شده است که جهت رشد ناخان و کلسیوم نیز موثر است. و به منظور تنظیم غدد درون ریز و تقویت دستگاه تناسلی زنان، شب ادراری، بیماری های مثانه نیز موثر است. باور های اعتقادی دیگر: از خواص مروارید می توان به درمان بیماری های گواتر و غدد چربی، عطسه های دائمی و سرماخوردگی نیز اشاره کرد. که البته جهت رسیدن به این هدف بایستی آن را در چاکرای پنجم یعنی گلو قرار دهید.

سنگ-مروارید

جسم خارجی در صدف مروارید چه چیزی است؟

پیدایش این گوهر در بدن صدف به صورت طبیعی و کاملا تصادفی می باشد. و الزاما بایستی یک جسم خارجی وارد بدن حیوان شود. تا او برای دفاع ماده ناکر را حول این جسم ترشح کند. جسم خارجی می تواند ذره ای شن یا نوزاد برخی از کرم ها و یا ماده خارجی دیگری باشد. که مزاحم بدن حیوان است. اگر یک دانه آن را بشکنند در وسط آن جسم خارجی را می توان دید.

بزرگترین سنگ مروارید جهان

بزرگی دانه این گوهر می تواند به اندازه سر سوزن، دانه خشخاش، یک فندق و یا حتی تخم کبوتر باشد. بزرگ ترین نوع کشف شده این گوهر در فیلیپین بوسیله یک ماهیگیر یافت شده است. وزن این ماده مروارید خالص 34 کیلوگرم است.

انواع رنگ مروارید

مروارید در رنگ های صورتی، نقره ای، قهوه ای یا کرم و شیری، طلایی، سبز، آبی و سیاه قابل رویت بوده. و به علت آلی بودن ماده کنچیولین رنگ آن می تواند به راحتی تغییر پیدا کند. به ویژه وقتی آب موجود در بلور خود را از دست میدهد. این پدیده موجب کاهش دوام آن می شود. که در این صورت گوهر ما ابتدا بی جلا و مات سپس ترک خورده است. و در نهایت پوسته پوسته می شود.

سنگ-مروارید

مروارید بدلی چیست؟

در حال حاضر سنگ مروارید های بدلی متعددی در بازار وحود دارد. که یکی از انواع آن ها گونه “تاول گونه” استرالیایی است. که دارای لایه نازکی از آراگونیت ترشح شده است. و یا ماده “مادر مروارید” است اما پرورشی محسوب نمی شود. مدل دیگر بدلی فلس ماهی نام دارد که از شیشه روکش شده توسط ماده فلسی (که از انواع ماهی به دست می آید) تشکیل شده اند. بعضی دیگر نیز از بخشی از حلزون دریایی، صدف مروارید آب شیرین و دندان حیوانات خون گرم دریایی مثل گاو دریایی به کار بره می شود. همچنین نوعی بدلی به اپرکولوم (Operculum) یا “چشم گربه ای چینی” مشهور است که در حقیقت این مروارید بدلی پوسته محدبی نوعی حلزون است. که در اطراف جزایر استرالیا پیدا می شود. نمونه های پلاستیکی آن هم از سایر انواع بدلی آن محسوب می شوند.

نحوه نگهداری مروارید

جهت حفظ زیبایی سنگ مرواریدتان آن ها به مقدار مشخصی رطوبت نیاز دارند. به همین علت است که بایستی از نگهداری مرواریدها در محیط های پوشیده یا بیش از حد خشک، مثل صندوق امانات بانکی خودداری نمود. بدن انسان به راحتی مقدار مناسبی از رطوبت را فراهم می نماید. مرواریدهایی که معمولا پوشیده می شوند. و به درستی از آن ها مراقبت می شود. می توانند در 50 سال به هماناندازه زیبایی به نظر برسند مانند زمانی که فروشگاه را ترک کردند.

مرواریدها بادوام ترین جواهرات نیستند. بیشتر وسایل روزمره در خانه و اداره از مروارید دشوار تر هستند. بنابراین بی دقتی می‌ تواند به مرور زمان به آن ها آسیب بزند. مواد شیمیایی تهدید اصلی هستند. عطر، لوازم آرایش و اسپری مو شامل موادی هستند که می توانند ناکر مروارید را نابود کنند. و آن را برای همیشه کدر کنند. بسیاری از محصولات پاک کننده حاوی مواد شیمیایی همانند آمونیاک و کلر هستند. که می توانند آلیاژهای طلا را چال دار کنند. و به سرعت به مروارید آسیب بزنند. آب کلردار استخر شنا نیز خطرناک است. از پوشیدن جواهرات مروارید هنگام تمیز کردن خانه یا انجام کارهای حیاط خانه خودداری کنید.

بهترین روش جهت تمیز کردن مرواریدها، استفاده از یک پارچه نرم مرطوب می باشد. در حالت ایده آل پس از هر بار پوشیدن مرواریدها این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید