مقالات

سنگ موزانایت

سنگ-موزانایت

سنگ موزانایت

سنگ موزانایت، سنگی بسیار کمیاب و نادر در طبیعت می باشد که منبع اصلی آن در منطقه آریزونا قرار دارد. این سنگ شباهت بسیار زیادی به الماس دارد. و ساختاری درخشان و کریستالی را داراست. جالب است بدانید که موزانایت نسبت به الماس،  بسیار سخت تر و مقاوم تر بوده. البته از آن جایی که سنگ موزانایت در آزمایشگاه ها نیز تولید می گردد. نسبت به الماس قیمت بسیار پایین تری دارد.

سنگ موزانایت معمولا بی رنگ و درخشان است. که البته اگر در معرض نور قرار بگیرد، نوری شبیه به رنگین کمان از آن پخش می شود. این سنگ همچنین در رنگ های خاصی مانند زرد، سبز، سیاه و آبی بسیار زیبایی نیز مشاهده شده است.

تاریخچه موزانایت

موزانایت (Moissanite) در اصل از یک منبع فرازمینی کشف شده است. Henri moisson در canyon Diablo Arizona دهانه آتشفشانی را بررسی نمود که شهاب سنگی به آن اصابت کرده است‌. او معتقد بود که سنگی که کشف کرده است الماس بوده. اما با بررسی دقیق تر، متوجه شد که آن ها در حقیقت سیلیکون کاربید است. برای مدت زمان طولانی تر تنها رسوبات موزانایت در شهاب سنگ های دیگر کشف شد.

سنگ-موزانایت-2

سپس در سال ۱۹۵۸ موزانایت در رودخانه سبز در wyominy پیدا شد. یک سال بعد یعنی سال ۱۹۵۹ در یوکوتا، ته نشین های موزانایت در سنگ های کیمبلیت در یک معدن الماس محلی کشف شد. برای مدت طولانی دانشمندان پی بردند که آیا اشکال موزانایت به طور طبیعی بر روی زمین تشکیل می شود یا نه.

در حال حاضر موزانایت به علت آنکه به طور طبیعی در اشکال مختلفی از جمله کیمبرات، لامپروئیت، اولترامافیک و الماس ها رخ می دهد دیده شده است. در طبیعت موزانایت کاملا نادر و کمیاب باقی مانده است.

خواص سنگ موزانایت:

  • این سنگ از نظر خواص درمانی مانند سنگ زمرد عمل می نماید.
  • موزانایت و زمرد هر دو به عنوان سنگ صلح شناخته شده اند. و در ایجاد حس خوشبختی در زندگی نقش بسزایی دارند.
  • استفاده از سنگ موزانایت در بیمارانی که مشکلات جسمی و روحی خاصی دارند و یا از افسردگی رنج می برند، توصیه می شود.
  • این سنگ تطهیر کننده روح شناخته شده است.
  • موجب افزایش قدرت تمرکز می شود.
  • در محیط های جدید و هنگام ملاقات افراد جدید بهتر است این سنگ را به همراه  خود داشته باشید. چرا که از شما محافظت می کند.
  • سنگی مناسب برای مدیتیشن می باشد.
  • باعث تقویت انرژی قلبی و ایجاد حس خوب در فرد می گردد.

سنگ-موزانایت

مقایسه موزانایت با الماس

یکی از بهترین راه ها برای اینکه موزانایت را احساس کنید این است که آنرا با الماس مقایسه نمایید. زمانی که شما برای خرید می روید این بحث به شما کمک خواهد کرد تا هم بتوانید تصمیم بگیرید که کدام نوع از سنگ های قیمتی را خریداری نمایید. و به درستی مشخص کنید که چه چیزی خریده اید.

طول عمر الماس ها یکی از سخت ترین مواد معدنی و طبیعی شناخته شده بر روی سیاره است. و میزان سختی آن ۱۰ می باشد. در مقایسه با الماس ها میزان سختی یاقوت ها (سفایر) نیز ۹ است.

طرز استفاده از موزانایت

در واقع استفاده از موزانایت یک پیشنهاد ارزان تر نسبت به الماس می باشد. موزانایت در واقع بی عیب و نقض تر از الماس و حتی ممکن است از نظر زیبایی شناختی جذاب باشد. حتی برای کسانی که می خواهند در هزینه صرفه جویی کنند می توانند انتخاب عالی به شمار می آید. شباهت موزانایت نسبت به الماس فراتر از ظاهر جواهر سنگ ها می باشد.

سنگ-موزانایت-3

جواهرات موزانایت

به این دلیل که موزانایت شباهت زیادی به‌ الماس دارد. و دارای مشخصات مشابه ای می باشند. می تواند به اشکال جذاب و خیره کننده برش داده شود. و در انواع جواهرات مشابهی قرار بگیرد. شما می توانید آویز، گردنبند، گوشواره، دستبند و انگشتر موزانایت را در بازار بیابید.

نحوه نگهداری و پاکسازی سنگ موزانایت:

این سنگ زیاد چربی و روغن را به خود جذب نمی کند. و همانند الماس ، سنگ موزانایت نیاز چندانی به تمیز کردن مکرر در هر سال ندارد. هرگاه متوجه شدید که درخشندگی این سنگ کمتر شده است، می توانید برای پاکسازی آن از مواد شوینده ملایم استفاده نمایید. یا با مسواک بسیار نرمی که آغشته به پاک کننده های غیر اسیدی و بدون بو است. آن را به آرامی روی سنگ بکشید و سپس با آب سرد شستشو دهید. و با پارچه ای نرم آن را خشک کنید. از پاک کننده های التراسونیک می توانید استفاده نمایید.

1 دیدگاه در “سنگ موزانایت

دیدگاهتان را بنویسید