مقالات

سنگ گراندیدریت

سنگ-گراندیدریت

سنگ گراندیدریت

سنگ جواهر گراندیدریت بوروسیلیکات آلومینیوم منیزیم است. و یکی از نادر ترین سنگ های جواهر دنیا است. در واقع این سنگ معمولا در رده ی 10 سنگ کمیاب و یکی از گران قیمت ترین سنگ های دنیا می باشد. گونه های گراندیدریت حتی در مجموعه ها و موزه های مواد معدنی نیز بسیار نایاب می باشند. اسم گراندیدریت به افتخار آلفرد گراندردیر، محقق و جغرافی دان فرانسوی که 3 بار به ماداگاسکار، جایی که نخستین بار در سال ۱۹۰۲ سنگ گراندیدریت بوسیله آلفرد لاکروا، معدن شناس فرانسوی کشف گردید. سفر کرده بود. بر روی این سنگ هک شد. رنگ زیبای آبی متمایل به سبز گراندیدریت به دلیل وجود عنصر آهن در آن است.

تاریخچه جواهر گراندیدریت

شخصی که این سنگ های زیبا را برای اولین بار دید گراندیدریت می باشد. و اسم  سنگ Grandidierite از نام وی برگرفته شده است. عناصر منیزیم، آهن، آلومینیوم، باعث شده است سنگ به رنگ آبی و سبز و سفید دیده شود. آهن موجود در آن باعث شده رنگی مایل به سبز در آن ایجاد گردد. گراندیدریت تنها در کشور ماداگاسکار وجود دارد. ارزش آن در هر قیراط ۱۰۰٫۰۰۰ دلار آمریکا برای این نگین فراهم شده است.

سنگ-گراندیدریت

تشخیص گراندیدریت

از ویژگی های گراندیدریت می توان به درجه سختی ۷ تا ۷.۵ در سنجه ی مو، درخشندگی شیشه ای، رنگ آبی-سبز و سبز-آبی. و ویژگی سه رنگی، امکان مشاهده به سه رنگ گوناگون با توجه به زاویه ی دید اشاره داشت. طبق نادر بودن گراندیدریت شفاف و ارزش بسیار زیاد آن، بهتر است نمونه های بزرگ تر و تراش دار آن را به شکل شناسنامه دار تهیه نمایید. تا به علت تشابه ظاهری آن با آپتیت دودی یا تورمالین پاربا به آسانی قابل شناسایی باشند.

خاستگاه و منابع گراندیدریت

اکثر گراندیدریت هایی که شامل خواص سنگ جواهر می باشند. از معادن ماداگاسکار و تا حدودی از سریلانکا و نیوزلند استخراج می گردند.
از تاریخ پیدایش این سنگ در سال ۱۹۰۲ تا سال ۲۰۱۴ که معادن جدید آن نیز در ماداگاسکار جنوبی کشف شدند. مقدار بسیار ناچیزی از گراندیدریت ها با خواص سنگ معدنی مشاهده گردید.
ذخایر گراندیدریت با خواص سنگ جواهر معمولا بسیار کوچک است. و به علت هجوم مشتریان به منظور دریافت این نمونه ی کمیاب بعد از کشف سریعا تخلیه می شوند.
از این رو گراندیدریت را می توان سنگ جواهر کلکسیون داران فرض کرد.

رنگ سنگ گراندیدریت

سنگ جواهر گراندیدریت  اغلب به رنگ های آبی متمایل به سبز، آبی-سبز یا آبی و رنگ نئون بدون سفید از با ارزش ترین گونه ها هستند. مطابق با اینکه گراندیدریت شامل خاصیت سه رنگی می باشد. در زیر نور پلاریزه در زوایای گوناگون به رنگ های زرد، آبی متمایل به سبز و آبی قابل مشاهده است. رنگ آبی به علت وجود عنصر آهن می باشد. در نتیجه هرچه مقدار آهن در سنگ بیشتر باشد. رنگ آبی آن تیره تر خواهد بود.

سنگ-گراندیدریت

برش سنگ گراندیدریت

مواد کدر به شکل کوژ تراش خورده و گراندیدریت شفاف برش دار می باشد. و اغلب به گونه ای مانند بیضی شکل برش زده می شوند. که وزن قیراطی آن حفظ شود. گراندیدریت با اشکال و یا سایر برش ها تقریبا نایاب است. سنگ جواهر گراندیدریت با وزن دو قیراط یا بیشتر خیلی نایاب بوده و بنابراین می توان گفت که گونه های خیلی  بزرگ تراش آن طرافداران زیادی دارند.

نگهداری سنگ گراندیدریت

سنگ جواهر گراندیدریت خیلی سخت و مقاوم می باشند. و از این رو به مراقبت های خاصی احتیاج نخواهند داشت. با این حال همه ی جواهرات سنگ نشان برای حفظ زیبایی ظاهری و استحکام بیشتر نیازمند نگهداری و استفاده درست می باشند. این مورد به خصوص در حلقه ها و انگشترهایی که به شکل روزمره مورد استفاده قرار می گیرند. به علت استفاده ی بیشتر نسبت به دیگر جواهرات اهمیت می یابد.

برای احتیاط بیشتر قبل از انجام هر نو فعالیت ورزشی و یا انجام کارهای منزل مثل شستشوی ظرف ها، جواهرات گراندیدریت خود را در محل مناسب قرار دهید. جواهرات گراندیدریت را برای جلوگیری از شکستگی و خراشیدگی دور از دیگر سنگ ها و جواهرات نگهداری نمایید. بهتر است جهت احتیاط بیشتر سنگ های جواهر خود را دائم داخل یک پارچه ی نرم پیچیده و یا درون جعبه ی جواهر پارچه ای نگهداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید