مقالات

گردنبند الماس فورچونا

گردنبند-الماس-فورچونا

گردنبند الماس فورچونا یا الهه شانس

الماسی که زمانی تنها با 10 پوند خریداری شده بود. الماس فورچونا نام سنگی با وزن 26 قیراط با تیپ IIA و پاکی VVS2 می باشد که در مرکز یک گردنبند همراه تخمه الماس صورتی 0.75 قیراطی و 5 قیراط الماس های صورتی مخراجی بر پایه ی طلا و پلاتین تزئین گردیده است. نام این گردنبند “فورچونا” یا “الهه شانس” است و از ساخته های برند استرالیایی Musson jewellers است. قطعه ایی به شدت خیره کننده و زیبا که علاوه بر ظاهر زیبا تاریخچه خیلی عجیبی دارد.

قیمت گردنبند فورچونا

این گردنبند 3.3 میلیون دلار قیمت گذاری گردیده است، ولی با این وجود یک پایه نقره و در دستان زنی بوده است که حدود سی سال پیش آن را در یک حراج هفتگی در لندن به قیمت 10 پوند خریداری نموده است و در طول این سال ها همواره آن را در دست داشته است.

تا اینکه در سال 2017 یکی از دوستانش از او در مورد سنگ می پرسد و از او می خواهد که سنگ انگشتر خود را تعیین هویت نماید. و متوجه می شود که در کلیه این سال ها یک الماس 26 قیراطی با کیفیت خیلی عالی و کمیاب با خود داشته است. و زندگیش در یک چشم بر هم زدن زیر و رو می گردد. به همین علت این الماس The Fortuna که از نام “الهه شانس” گرفته شده است گفته شد. فورتونا (معادل ایزدبانو یونانی موسوم به توخه)، در اساطیر روم و دین رم باستان، الهه ثروت و نیکبختی، و تجسم خوشبختی و شانس و اقبال به شکل یک شخصیت بود. بوسیله این ایزدبانو، ممکن بود خوبی و موفقیت یا برعکس شر و بدبختی، نصیب آدمی شود. ظاهرا در این جا مایه خوشبختی بوده است.

ساختار این سنگ و تیپ IIA آن نشان می دهد که احتمال زیادی دارد این الماس متعلق به معدن گلکوندای هندوستان می باشد و از آن جایی که الماس های استخراج شده از این معدن اغلب متعلق به خانواده های سلطنتی است احتمالا این الماس هم زمانی متعلق به یکی از اعضای خانواده های سلطنتی و یا از اشراف و خانواده های بسیار متمول بوده است. از دیگر الماس های استخراج شده از گُلکوندا میتوان به الماس 105 قیراطی کوه نور اشاره نمود که هم اکنون در تاج سلطنتی ملکه ویکتوریا قرار دارد.

گردنبند-الماس-فورچونا

قرارگرفتن الماس در گردنبند

الماس فورچونا در سال 2017 در حراج ساتبیز لندن به قیمت 1.18 میلیون دلار فروخته شد. ولی بردارن موسِن این حراج را از دست دادند. برادران موسِن صاحبان برند موسِن MUSSON JEWELRY می باشند که گردنبند فروچونا را طراحی نمودند و ساختند.

خریداران الماس

خریداران الماس اندکی پس از حراجی با برادران موسِن تماس گرفتند. و از ایشان درباره ی  الماس مشاوره گرفتند در حقیقت آن ها قصد داشتند. بدانند اگر در نظر داشته باشند که جواهری با این الماس بسازند نیاز است که تراش سنگ مدرن گردد.
ولی اولیور موسِن معتقد بود که تراش این الماس متعلق به حدود صد سال پیش است که این خود یکی از ویژگی های بارز الماس است. در آخر آن ها تصمیم گرفتند الماس را در اختیار برادران موسِن قرار دهند تا جواهری ارزشمند با آن بسازند.

گردنبند فورچونا از یک سنگ 0.75 قیراطی الماس صورتی از معدن آرجیل استرالیا و حدود 5 قیراط الماس های ریزه صورتی ساخته شد. این گردنبند همراه با شامپاین در یک رونمایی انحصاری در جواهرات Musson در ساختمان میراث ملکه ویکتوریا، سیدنی، استرالیا آشکار گردید. در تاریخ 26 سپتامبر 2018 با قیمت 3.3 میلیون دلار در یک شو خصوصی که تنها 50 مهمان در آن دعوت شده بودند رونمایی گردید.

دیدگاهتان را بنویسید