مقالات

سنگ اونیکس

سنگ-اونیکس-5

سنگ اونیکس چیست؟

نام اونیکس به معنای ناخن یا پنجه است. یک کلمه یونانی مشابه، onux، از اصطلاح لاتین مشتق گرفته شده است. و حامل افسانه اساطیری می باشد. اونیکس (Onyx) نوعی کانی کالسدونی با نوارهای موازی مشکی سفید است. که در رنگ های مختلف یافت می شود. ولی در بازار نوع سیاه یکدست آن طرفدار و فروش بیشتری دارد. سنگ اونیکس از ذخایر سیلیکا در منافذ گدازه های آتشفشانی تشکیل می گردد.

خواص سنگ اونیکس از نظر ویژگی های فیزیکی

شکل کریستالی هگزاگونال و بدون کلیواژ با جلای شیشه ای و شیری، سختی این کانی 6.5–7 در جدول موس، وزن مخصوص 2.55 تا 2.70 و ضریب شکست آن 1.530 تا 1.543 می باشد. این سنگ در بیشتر نقاط جهان شامل آرژانتین، برزیل، هند، بوتسوانا، ماداگاسکار، میانمار، پاکستان، سریلانکا، جنوب مکزیک، افغانستان، اروگوئه و ایالات متحده وجود دارد.

تاریخ و باورهایی در مورد اونیکس

تاریخچه این سنگ رنگارنگ بوده و نمادهای مختلف مثبت و منفی اونیکس با گذشت زمان خود را نشان می دهد. در چین، مردم از ترس ارتباط سنگ با بدشانسی، در واقع از آن اجتناب می نمایند. نویسندگان قرون وسطا ادعا می کردند که اونیکس می تواند شما را در برابر کابوس ها، مشاجرات و حتی شیاطین آسیب پذیر کند.

سنگ-اونیکس-2

در دوران ویکتوریا، مردم اونیکس را با اندوه همراه می کردند. پس از مرگ همسر ملکه ویکتوریا اول در سال 186، لباس عزاداری او شامل قطعاتی با اونیکس و دیگر سنگ های تیره بود. حتی اصطلاح عربی انیکس سیاه ” el jaza” به سادگی به معنی “غم” است. از سوی روشن تر، این ارتباط منفی در همه جا وجود نداشته است. و برخی از جوامع حتی دیدگاه خود را در مورد اونیکس به مرور زمان تغییر دادند.

برای مثال:

 • فنگ شویی چینی از سنگ های اونیکس برای محافظت و افزایش مقاومت استفاده می کند.
 • سرخپوستان باستان نیز به قدرت محافظتی سنگ و همچنین نماد آن برای روابط عاشقانه اعتقاد داشتند.
 • برخی از معروف ترین قطعات اونیکس هزاران سال پیش قدمت دارند. سینه بند معروف کاهن اعظم یهود در قرن 14 قبل از میلاد، اونیکس را به عنوان یکی از دوازده سنگ قیمتی خود شامل می شود.

خواص سنـگ اونیکس

Onyx از کلمه ای یونانی استخراج شده است که ریشه در باورهای قدیمی یونانی دارد. در یونان باستان نام سنگ به معنای پنچه و ناخن بوده. استفاده از سنگ های زیبایی اونیکس در طراحی طلا و جواهر علاوه بر زیبایی به جهت خواص منسوب به کانی رایج شده است. برخی معتقدند به همراه داشتن دستبند اونیکس، انگشتری، گردنبند با سنگ جواهر اونیکس سیاه و حتی قطعه ای از این گوهر کمیاب، دید مثبت را افزایش می دهد.

همچنین توصیه شده است که موقع آشفتگی و پریشانی از جواهرات مزین به سنگ اونیکس استفاده شود. در باور عمومی کانی طبیعی اونیکس می تواند صاحبش را از چشم بد دور کند. محافظت از امواج منفی و ایجاد تعادل در فرد از ویژگی های سنگ طبیعی می باشد. در دوران باستان این سنگ به عنوان از بین برنده جادوی سیاه مورد استفاده قرار می گرفته است.

برخی از خواص سنگ اونیـکس

 • تعادل ذهن و افزایش قدرت ذهنی در همه افرادی که از جواهرات با نگین اونیکس استفاده می نمایند.
 • نیرو بخش و کاهش دهنده فشارهای روحی و عاطفی به خصوص در ورزشکارانی که تحت استرس هستند.
 • کمک به ایجاد تمرکز در افراد دمدمی مزاج که قادر به تمرکز روی موضوع نمی باشند.
 • سنگ اونیکس اعتماد به نفس و اطمینان خاطر را افزایش می دهد.
 • برای افزایش قدرت های معنوی و خواص اونیکس لازم می باشد تا این سنگ به همراه مروارید و الماس استفاده شود.
 • تحریک جریان خون و ایجاد تعادل در قوای هر دو جنس از خواص اونیکس می باشد.
 • بهبود ناراحتی های گوش و اختلالات شنوایی می باشد.
 • عقیق مشکی موجب کاهش اختلالات در استخوان و مغز استخوان می شود.
 • سنگ اونیکس در تقویت پوست، مو و ناخن تاثیر به سزایی دارد.
 • این گوهر برطرف کننده سستی و تنبلی بوده. و نشاط و شادی را افزایش می دهد.
 • اونیکس سنگ قدرت است. و موجب افزایش جسارت و تصمیم گیری می شود.
 • دور کننده بدی ها و دفع چشم زخم با زیور آلات جواهر نشان اونیکس تاثیر گذار است.
سنگ-اونیکس

در چه مکان هایی که سنگ اونیکس یافت می شود

معادن اونیکس در سراسر جهان واقع شده است. و تقریبا در هر قاره یک یا چند معدن وجود دارد. فراوان ترین مناطق برای عقیق در کشورهای برزیل، هند، ایالات متحده (یوتا ، اورگان ، رود آیلند ، کالیفرنیا)، استرالیا، ماداگاسکار، اروگوئه و روسیه هستند. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، اونیکس نوعی کوارتز ریز کریستالی می باشد. بر خلاف دانه های کریستالی درشت کوارتز ماکرو بلوری، سنگ های کوارتز ریز کریستالی، دانه ریز هستند. این سنگ ها، از جمله اونیکس، معمولا در داخل رگه ها یا فضاهای باز در سنگ ها، هنگامی که محلول های خاص سرد یا تبخیر می شوند، تشکیل می گردند.

مراقبت و نظافت از سنگ ناخن یا همان اونیکس

اونیکس تقریبا سخت است ولی در عین حال نیاز به مراقبت دارد تا به خوبی حفظ شود. برای تمیز کردن اونیکس، از پاک کننده‌های اولتراسونیک و بخاردار خودداری کنید. استفاده از سفیدکننده یا هر شوینده خانگی قوی دیگر نیز خودداری کنید. میتوانید اونیکس رو با استفاده از اسفنج خیس و پارچه نرم پاک نمایید.

بخاطر داشته باشید که حتما با آب گرم آبکشی نمایید تا باقیمانده کف را از بین نرود. در زمان انجام فعالیت‌ های سنگین ورزشی، کارهای خانه و یا ورزش از استفاده اونیکس خودداری کنید.

برای نگهداری آن را در یک پارچه پیچیده و در یک جعبه پارچه‌ای قرار دهید. به یاد داشته باشید که همیشه سنگ‌ های قیمتی را به صورت جدا جدا نگهداری نمایید.

1 دیدگاه در “سنگ اونیکس

دیدگاهتان را بنویسید