مقالات

سنگ لابرادوریت

سنگ-لابرادوریت

سنگ لابرادوریت

سنگ لابرادوریت یکی از انواع سنگ‌ های نیمه قیمتی با خواص بسیار شگفت‌ انگیز است. استفاده از این سنگ از دیرباز بسیار مرسوم بوده. و در حال حاضر نیز این سنگ در انواع زیورآلات مورداستفاده قرار می‌ گیرد. افرادی که از این سنگ برای مدت طولانی استفاده نموده اند اذعان دارند که برخی تحولات روحی را تجربه کرده‌ اند. در این مقاله ما تصمیم داریم به معرفی کامل سنگ لابرادوریت و خواص آن بپردازیم.

معنای لابرادوریت

یک ماده معدنی فلدسپات از سری پلاژیوکلازها (plagioclase) می باشد. که بسیاری از خواص مواد معدنی پلاژیوکلاز را در خود جای‌ داده است. اغلب در سنگ‌ های آذرین مافیک مانند بازالت، گابرو و نوریت یافت می‌ شود. در آنورتوزیت نیز یافت می‌ شود. با نام لاتین Labradorite دارای ترکیب شیمیایی ca.na)(Al.Si)(4o8)) می باشد. این سنگ برای اولین بار در منطقه لابرادور کانادا یافت شد. و دلیل نامگذاری آن به لابرادوریت از همین جهت می باشد.

تاریخچه سنگ لابرادوریت

نام این سنگ از جایی گرفته شده است که برای اولین‌ بار در این محل آن را پیدا کرده‌ اند. این گوهر را در دهه ۱۷۷۰ شناسایی نمودند. افسانه‌ های زیادی در مورد این سنگ مطرح شده است. برخی افسانه‌ ها می‌گویند که شفق‌ های شمالی درون صخره‌ هایی در کانادا گیر کرده بودند. تا زمانی که یک جنگجوی شجاع با کمک نیزه و برخورد آن با صخره‌ ها توانست آن ها را آزاد نماید. شفق‌ های شمال که هنوز در صخره‌ ها گیر افتاده‌اند، همان سنگ لابرادوریت را در دل خود ایجاد کرده‌ است.

لابرادوریت در قرن هجدهم برای جواهرات فرانسه و انگلستان بسیار محبوب بوده. و به‌ عنوان یک ماده معدنی برای حکاکی و کنده‌ کاری مورد استفاده قرار می گرفته است. تراش این نوع سنگ بسیار دشوار بوده و به همین دلیل با وجود فراوانی آن، کمتر در اطرافمان دیده شده است. معمولا به‌ صورت توده فشرده در سنگ‌ های آذرین و دگرگونی یافت می‌ شود. و به‌ صورت کریستال پیدا می‌ شود. لابرادوریت رنگین کمانی عمدتا در سنگ‌ های کریستالی باستانی یافت می‌ شود. که در اعماق پوسته تشکیل شده‌ است.

سنگ-لابرادوریت

قیمت سنگ لابرادوریت

لابرادوریت یک سنگ نیمه قیمتی زیبا می باشد. که قیمت جواهرات آن تاحدودی متفاوت بوده مثلا انگشتر سنگ لابرادوریت و دستبند سنگ لابرادوریت باهم متفاوت می باشد. و سنگ لابرادوریت سبز از ارزش و قیمت بالاتری برخوردار است.

انواع سنگ لابرادوریت

در اینجا سه ​​زیر مجموعه لابرادوریت وجود دارد:

اسپکترولیت

نمایش کاملی از رنگ ها و لبرادورسانس بالا را به نمایش می گذارد. این سنگ به عنوان نگین نیمه قیمتی با برخی از ویژگی های پایه تیره و سیاه در نظر گرفته می شود. این سنگ عمدتا برای باز کردن چشم معنوی و بینایی شما استفاده می گردد.

سنگ ماه رنگین کمان

به سنگ ماه شیلر یا ماداگاسکار نیز معروف می باشد. این سنگ می تواند درد عاطفی، استرس، اضطراب را درمان نماید. و احساسات را تسکین دهد. به عنوان لابرادوریت شفاف با انواع رنگ ها توصیف می شود. سنگ ماه رنگین کمان می تواند به زندگی معنوی و روانی شما به خصوص افرادی که دچار افسردگی روانشناختی می باشند، انرژی ببخشد.

سنگ-لابرادوریت-2

آندزین – لابرادوریت

این نوع سنگ نسبت به بقیه بیشتر بوده و در کوه های آند قابل یافت است.  بیشتر به رنگ های سبز، زرد، نارنجی، قرمز، سفید و خاکستری است. این سنگ از نوع شلیلر یا لبرادورسانس فلزی ضعیف می باشد. اما به طور معمول در سایه های رنگ های نارنجی مایل به قرمز است. سنگ های لابرادوریت نمی توان اصلاح یا تیمار کرد بنابراین هر لابرادوریتی که خریداری می کنید به طور طبیعی سنگ های استخراج شده هستند.

تشخیص سنگ لابرادوریت اصل

بهتر است بدانید لابرادوریت تنها ماده معدنی در سری پلاژیو کلازها است. که لابرادورسانس قوی را به نمایش می‌ گذارد این در حالی است که بسیاری از لابرادوریت ها این پدیده را نشان نمی‌ دهند. بدون نمایش لابرادورسانس، تشخیص لابرادوریت از سایر اعضای پلاژیوکلاز می‌ تواند تا حدی مشکل باشد. برای تشخیص آنها از روش‌ هایی مانند پراش اشعه ایکس، تجزیه‌وتحلیل شیمیایی، آزمایش‌ های نوری و تعیین وزن مخصوص روی نمونه‌ های خالص، مورد استفاده قرار می گیرد.

علت درخشش سنگ لابرادوریت

این درخشش یا رنگین کمانی روشن در اثر پراکندگی یا انعکاس نور ایجاد می شود. با پراکندگی نور و یا منعکس کردن آن، نور دچار تداخل می گردد. و این درخشش متولد می شود که به نام شیلر شناخته می شود. این جلوه چشم نواز زرق و برق دار می تواند نارنجی، سبز، زرد، بنفش، آبی یا همه این رنگ ها به طور همزمان باشد. هنگامی که همه این رنگ ها به طور همزمان نمایش داده شوند، این پدیده به عنوان laboradorescence شناخته می شود. هنگامی که لابرادوریت ها یافت می شوند، برخی از آن ها ممکن است اشاره ای از این پدیده بصری را نشان دهند، اما بیشتر آن ها باید صیقل داده شوند تا جلوه کاملی از درخشش به نمایش در بیاید. گاهی اوقات، سنگ هایی که دارای laboradorescence هستند، سنگ ماه رنگین کمان نامیده می شوند.

سنگ-لابرادوریت-3

خواص سنگ لابرادوریت

  • این سنگ قیمتی موجب بهبود نوسانات خلق وخو شده و قدرت بینایی را افزایش می‌ دهد.
    همچنین این سنگ کمک بزرگی به یادآوری دوران کودکی می نماید.
  • سنگ لابرادوریت کمک می‌ کند تا هر چه سریع‌ تر احساس نگرانی، ناامیدی و افسردگی رفع شود و شور و شوق، اعتماد به‌ نفس و تفکر مثبت جای آن را بگیرد. تفکر مثبت امواج منفی را کنار می‌ زند. و شخص را آماده همکاری با دیگران می‌ کند.
  • وقتی در زندگی دچار چالش‌ ها و تغییرات شوید لابرادوریت به شما استقامت، قدرت و تفکری روشن می‌ بخشد.
  • از دیگر خواص لابرادوریت می‌توان به رشد توانایی‌ های روانی، کاهش ترس و ناامنی، تقویت اعتماد به‌ نفس، تسکین اضطراب، تقویت قدرت تخیل و فعال‌سازی ذهن، هضم بهتر غذا، افزایش آگاهی، بهبود اختلالات چشم و مغز، متعادل‌ سازی هورمون‌ ها، رفع تنش‌ های قاعدگی، نقرس، رماتیسم و فشارخون اشاره نمود.

نگهداری و شارژ سنگ لابرادویت

برای تخلیه و شارژ لابرادوریت باید، هر دو ماه آن را با آب جاری شست و در معرض نور آفتاب قرار داد.
همچنین در برخی از منابع ذکر شده برای شارژ سنگ لابرادوریت قیمتی می‌ توان آن را در دستمال نخی قرار داده و برای 24 ساعت سنگ را در معرض نور خورشید قرار داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید