مقالات

سنگ کهربا

سنگ-کهربا

سنگ کهربا

سنگ کهربا گوهری ارزشمند و طبیعی بوده. و نوعی جواهر آلی محسوب می‌ گردد. این ماده در حقیقت محصول  یک پروسه بیولوژیکی بدن موجودات زنده می باشد.

جواهرات ساخته شده از سنگ کهربا معمولا بزرگ هستند. همچنین می‌توانید کهربا را در پوشش روزانه خود نیز به کار ببرید. اگر فهرست خواص کهربا برای سلامتی و درمان را مطالعه نمایید. متوجه واهید شد که خیلی از افراد در گذشته بر این باور بودند که کهربا می‌ تواند بسیاری از بیماری‌ ها را درمان کند. ممکن است شما هم به فکر استفاده از آن‌ ها باشید. امروزه بسیاری از افراد به این فکر می‌ کنند که آیا خواص کهربا واقعی هستند یا کهربا فقط تاثیر دارونما دارد.

در ادامه به چند مورد از خواص کهربا برای سلامتی اشاره خواهیم کرد.

بزرگ‌ ترین کهربا دنیا در سال 2017 در کتاب رکورد های گینس ثبت شد. این گوهر با وزن 50.4 کیلوگرم در معدنی زغال سوماترای کشور اندونزی یافت شده بود. و به تاجری سنگاپوری تعلق داشته است. و قدمت این کهربا به 15 میلیون سال پیش تعلق دارد.

سنگ-کهربا-2

انواع رنگ سنگ کهربا

کهرباها اغلب در رنگ های زرد روشن تا قهوه‌ای روشن تا تیره، قرمز، نارنجی، سبز، سیاه، آبی، سفید سیری و تقریبا بی‌ رنگ نمایان می شود.  گونه ای روشن تر از کهربا در کرانه های دریای بالتیک پیدا می‌شود. نمونه‌های قرمز شفاف آن در بازارهای جهانی جزو گران‌قیمت ترین انواع کهربا محسوب می‌شوند.

مشخصات فیزیکی و اپتیکی کهربا چیست؟

کهربا دارای سختی 2 تا 2.5 در مقیاس موس بوده است. و وزن مخصوص آن 1.05 تا 1.09 و حداکثر 1.30 می باشد.

بنابراین بسیار سبک وزن است. رنگ خاکه کهربا سفید است.

و فرمول شیمیایی آن مخلوطی از رزین های مختلف می باشد. و تقریبا C10H16O است.

کهربا کلیواژ نداشته و شکستگی آن صدفی و نسبتا شکننده است.

کهربا به دلیل تشکیل از صمغ زلال و چسبان درختان غالبا در جنگل می تواند حاوی بقایای گیاهان و جانوران ریزی باشد. که درون نوع شفاف آن به وضوح قابل مشاهده می باشند. این گوهر دارای ساختاری یکنواخت می باشد. و از نظر کریستالی آمورف یا بدون شکل می باشد.

همچنین سطح آن به صورت ناصاف و ترک دار است.

کهربا در چه مناطقی یافت می شود؟

بیشترین کهرباهایی که در اروپا یافت می شوند مربوط به فعالیت های یخچالی می باشند. و در نتیجه به حوزه بالتیک مانند لهستان، آلمان شرقی یا دانمارک محدود می شوند. معادن ساملند پنینسولا از جمله معدن پالمنیکن واقع در سواحل بالتیک لهستان یکی از مهم ترین مناطق ذخایر کهربا در جهان بوده که استخراج از آن بصورت روباز است.

خواص کهربا

 • کهربا برای موفقیت، فراوانی، شفادهی، زنده دلی و شادی مفید است.
 • سنگ کهربا برای آنانی که از آن استفاده می کنند شکیبایی، حفاظت، سپر روانی، عشق رمانتیک، لذت جویی، تطهیر، تعادل و آرامش به ارمغان می آورد. و به عنوان جذابیت در ازدواج به کار برده می شود.
 • کهربا سنگ قدرتمندی بوده. و برای شفادهی جسم فیزیکی استفاده می شود. این سنگ بیش از هفت هزار سال به عنوان محرک سوخت و ساز و درمان بیماری های پوستی که به علت برهم خوردن تعادل سوخت و ساز بوجود می آید. کاربرد داشته است.
 • همچنین در درمان آسم و مشکلات تنفسی آلرژیک مورد استفاده قرار می گیرد.
 • به طور کلی به همراه داشتن کهربا به شکل گردنبند، در درمان بیماری موثر می باشد.
 • کهربا دارای انرژی الکتریکی منفی بوده. و بنابراین برای وارد کردن انرژی و قدرت به دارنده آن مفید است.
 • کهربا انرژی آرام بخش و سبکی می دهد که همزمان هم آرام کننده و هم انرژی زا است.
 • سنگ کهربا به بیداری امیال کمک نموده. و توانایی های فکری، وضوح فکر و معرفت را ارتقاء می بخشد. این سنگ با بیرون کشیدن انرژی منفی از محیط آنرا پاکسازی می کند. و به همین روش درد فیزیکی را تسکین می دهد.
 • تسکین دهنده اعصاب و روح است. و در حفاظت نقش دارد.
 • کهربا با شفادهی، تسکین دهندگی و هماهنگ کنندگی به ثبات انرژی کندالینی کمک می کند. و درک معنوی را بالا می برد.
 • برای فعالیت کودک درون و زندگی گذشته، عالی است.
 • و روی چاکرای سوم یا شبکه خورشیدی و گاهی روی چاکرای دوم یا خاجی مؤثر است.

سنگ-کهربا--3

قیمت گذاری سنگ کهربا

لهستان در رتبه اول صادرکننده کهربا است. این گوهر درآمدی 360 میلیون دلاری را برای این کشور به همراه داشته است. بعد از آن روسیه و لیتوانی نیز در رتبه‌ های دوم و سوم این تجارت سودمند قرار دارند.

رنگ و شفافیت گوهر کهربا در تعیین قیمت و ارزش آن نفس بسیاری دارد.از بین آن‌ هایی که دارای حشره‌ای جانوری مربوط به دوره های قدیمی‌ تر می باشند، گران‌ قیمت‌ تر هستند.

نگهداری کهربا

اگر شما یک تکه کهربا از دوران دوره کرتاسه داشته باشید فرد خوش شانسی هستید. اما نگهداری از این گوهر ارزشمند بسیار سخت است.  چرا که کهربا دارای ترک های ریزی بر روی سطح خود بوده است. و چنانچه برای مدت طولانی این گوهر را در معرض هوا قرار دهید، شکننده شده و ترک میخورد.

رنگ این گوهر ارزشمند به مرور زمان و در مجاورت هوا ممکن  است تغییر داشته باشد. برای مثال رنگ های زرد یا نارنجی  به مرور زمان به قرمز و یا سیاه تبدیل می‌ شوند.

کهرباهای جزیره سیسیل به دلیل وجود رنگ های زیبا، بسیار ارزشمند هستند. لازم به ذکر است رنگ قرمز این کهربا ثابت می باشد. اما نوع آبی و سبز آن به مرور زمان تغییر خواهد کرد. لذا معمولا از یک لایه رزین مصنوعی جهت محافظت از آن به کار برده می‌ شود.

تمیز کردن سنگ کهربا

از قرار دادن گوهر کهربا در اثر تماس با مواد شیمیایی، پاک کننده قوی، حرارت مستقیم خورشید، بخار و امواج اولتراسونیک خودداری نمایید. برای تمیز کردن کهربا از آب لورم و مسواک نرم استفاده نمایید.

1 دیدگاه در “سنگ کهربا

دیدگاهتان را بنویسید