مقالات

سنگ یمانی

سنگ-یمانی-2

سنگ یمانی

به کوارتزهایی که بافت نهان‌ بلور دارند. سنگ یمانی (Chalcedony) گفته می‌ شود. تنوع و گوناگونی این گروه از کوارتز بسیار می باشد. و این در حالی است که امکان حکاکی و ساختن مجسمه به دلیل پایین بودن سختی این سنگ وجود دارد.  یمانی یکی از خانواده های عقیق های یمنی نیز می باشد.

در فرهنگ امریکایی­ های بومی، یک سنگ مقدس به شمار می­ آید. اعتقاد این افراد بر این می باشد. که این سنگ، برادری، حسن نیت و سخاوتمندی را در فرد تقویت می کند. بسیاری بر این باور هستند که سنگ یمانی، قدرت های متافیزکی دارد. و می­ تواند افسردگی، بیماری ذهنی، ترس را از بین ببرد. همچنین برخی معتقدند که این سنگ، غریزه ی مادری را تقویت می­ نماید. و به ذهن، بدن و روح، قدرت می ­بخشد.

سنگ-یمانی

ساختار سنگ یمانی

سنگ یمانی دارای جلای مومی مانند یا کدر است. در حالی که انواع بلورهای کوارتز، مانند در کوهی و آمتیست، درخشندگی شیشه‌ ای دارند. بافت رشته مانند میکروسکپی سنگ یمانی موازی یا عمود بر سطح خارجی توده آن است. در حالی که اجتماع سنگ یمانی به شکل ستون‌ های چکنده در غارها یا مانند حبه‌ های انگور یا به قلوه‌ ای شکل پیدا می‌ شوند.

توده سنگ یمانی معمولاً خلل و فرج بسیار دارد. و می‌ توان رنگ آن را با مواد رنگین تغییر داد. توده سنگ یمانی یافت شده در معادن بافت لایه لایه ندارد. ولی عقیق‌ های مصنوعی آبی رنگ که بافتی از لایه‌ های موازی دارند در بازار به عنوان سنگ یمانی عرضه می‌ گردند.

گونه های مختلف سنگ یمانی

  • سنگ عقیق
  •  بابا غوری
  • سنگ دلربا
  •  عقیق جگری
  • سنگ عقیق سبز
  •  عقیق خزه ای
  •  سبز زمردی
  • سنگ خون

خواص سنگ یمانی

معادن زیادی در کشورهای برزیل، هند، جمهوری مالاگاسی و اروگوئه وجود دارند. در ایام قدیم از این سنگ به عنوان طلسم در برابر بیماری‌ های عصبی و جنون استفاده می‌ شد. حکاکی بر روی این سنگ متداول بوده است. و امروزه نیز برای ساختن زینت آلات و اشیاء هنری مورد استفاده قرار می گیرد. تراش مخصوص و رایج سنگ یمانی به شکل دامله است.

سنگ-یمانی-3

نحوه نگهداری و شارژ

محافظت و نگه داری از عقیق یمنی و دیگر انواع آن بسیار ساده می‌ باشد. و شما می توانید از خواص عقیق یمنی بطور دائم بهره ببرید شما می توانید سنگ را در هفته یک بار در آب جاری شستشو دهید و یا در معرض تابش خورشید قرار دهید.

سنگ فیروزه اگر در تماس با مواد شوینده و چرب مانند روغن و کرم قرار بگیرد. کیفیت خود را از دست می‌‌ دهد و سبز لجنی بدرنگ می‌ شود. یا به‌ اصطلاح می‌‌ میرد. در واقع این نگین زنده خاصیت و اثر گذشته را نخواهد داشت.

اما خوشبختانه سنگ و نگین عقیق سرخ یمنی و انواع دیگر آن به‌ دلیل بافت کوارتزی که دارد. به اندازه سنگ‌ فیروزه حساس نیست. یعنی زمان شست‌وشوی معمول ظرف یا استحمام می‌ توانید از آن استفاده کنید. و همراهتان باشد. با این حال توصیه ما به شما این است که این نگین را کمتر در معرض مواد شوینده، تغییرات دما و ضربه قرار دهید. برای شارژ و تقویت خواص و اثرات آن هم کافی است آن را ۲ ساعت در آب پاک و زلال بگذارید و بعد از آن به اندازه ۳ دقیقه و نه بیشتر زیرتابش مستقیم نور خورشید قرار دهید. با توجه به نکات گفته شده است اگر از این گوهر به‌خوبی محافظت شود می‌ توانید این اطمینان را داشته باشید که موقع فروش از ارزش و قیمت آن کم نمی‌ شود. و هنگام استفاده از آن نیز از خواص عقیق سرخ یمنی می توانید بهره لازم را ببرید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “سنگ یمانی

دیدگاهتان را بنویسید