مقالات

شهری پر از الماس در آلمان

شهری-پر-از-الماس-5

نوردلینگن شهری پر از الماس در آلمان

حدود پانزده میلیون سال پیش،  یک شهاب سنگ غول پیکر در یکی از سرزمین هایی که در حال حاضر در مرزهای کشور آلمان در نظر گرفته شده است، سقوط کرد. و شهری پر از الماس در آلمان به نام نوردلینگن شد. این شهاب سنگ که عرض آن در حدود یک کیلومتر مربع برآورد می شود. با سرعت ۲۵ کیلومتر در ثانیه سقوط نمود. و هنگامی که با پوسته زمین برخورد داشت، دهانه ای بزرگ در حدود ۲۶ کیلومتر تشکیل شد.

الماس

الماس سنگ قیمتی و پر ارزشی می باشد. که قرن ها است که مورد توجه بشر قرار دارد. این سنگ در اعماق بیش از 150 کیلومتری زیر سطح زمین در حرارت و فشار بسیار بالایی شکل می گیرد. جالب این است بدانید که شهری که در آلمان وجود دارد حاوی 72 هزار تن الماس می باشد که این سنگ با ارزش  در سراسر شهر در دیوارهای باستانی، در بناهای تاریخی، در خاک، و در سراسر منطقه کوهستانی اطراف آن توزیع شده است. اما هیچ یک از ساکنان این شهر اقدام به استخراج الماس نکرده اند.

شهری-پر-از-الماس

خواص الماس

از خواص الماس می توان گفت این گوهر در برابر مواد شیمیایی حالت خنثی بوده. و فقط اسید سولفوریک کروم دار در حرارت c 200 می تواند آن را به دی اکسید کربن تبدیل نماید. پایداری شیمیایی بی نظیر سنگ الماس در درما و فشارهای بسیار متغیر و هدایت الکتریسیته ضعیف از خصوصیات الماس است. از دیگر مشخصات الماس می توان به فاکتورهایی نظیر وزن به قیراط، پاکی و طیف نوری، رنگ، تراش اشاره کرد که جهت ارزیابی و صدور شناسنامه یک سنگ جواهر الماس مورد استفاده قرار می گیرند.

نوردلینگن 

سالانه میلیون ها گردشگر از این شهر بازدید می کنند، اما بیشترین بازدیدکنندگان از این شهر را ژاپنی ها به لطف کمیک های معروف ژاپنی معروف به سری مانگا تشکیل می‌ دهند.

شهری-پر-از-الماس-3

ماجرای پر از الماس شدن نوردلینگن

نوردلینگن منطقه ای در آلمان است. که بیش از 15 میلیون سال قدمت دارد. این ناحیه چندین سال پیش با اتفاق بسیار عجیبی روبرو شد. در این منطقه یک شهاب سنگ با زمین برخورد داشت. این شهاب سنگ که عرض آن در حدود یک کیلومتر مربع برآورد شده است. با سرعت 25 کیلومتر در ثانیه سقوط کرد. سقوط شهاب سنگ به این اندازه و برخورد آن با زمین با چنین سرعت و کیفیتی منجر به فشار و حرارت بالا در این منطقه شد، فشار و حرارت بالا موجب شد که عنصرهای کربن موجود در این ناحیه به الماس تبدیل گردد. الماس هایی که ارزش بسیار زیادی دارند. و اندازه هر یک حدود 2 میکروگرم و کل آن ها 72 هزار تن در کل شهر می باشند.

سوئیت

سقوط این شهاب سنگ موجب تشکیل سنگ خاصی به نام سوئیت نیز شد. سوئیت به معنی کم به دلیل کوچک بودن ذرات الماس سازنده سنگ، روی آن گذاشته شد. سنگ سوئیت فقط در دهانه هایی وجود دارد. که در نتیجه برخورد شهاب سنگ با پوسته زمین ایجاد شده اند و یک سنگ طبیعی متداول نیست.

این سنگ در تمام بناهای قدیمی و تاریخی در شهر آلمان سنگ اصلی بوده. و آن را در بین شهرهای تاریخی جهان منحصر به فرد و بی نظیر نموده است. استفاده از سنگ سوئیت در ساختن شهر به علت فراوانی آن در مجاورت منطقه و عدم وجود تحقیقات زمین شناسی برای شناسایی سنگ الماس به عنوان سنگ قیمتی بود.

شهری-پر-از-الماس-2

حفره آتشفشانی

تا سال 1960 بسیاری از افراد بر باور بودند. که این شهر روی یک حفره آتشفشانی بنا شده است. و تقریبا 10 سال طول کشید که متوجه وجود این المـاس های گران قیمت شدند. بعد از این که آزمایش های گوناگونی در مورد پراکنده شدن این الماس ها به انجام رسید، آن ها متوجه شدند که فشار و حرارت بالا در این ناحیه موجب شکل گیری چنین الماس هایی شده است.

البته در مصاحبه های مختلف الگو های متفاوتی در این مورد بیان شد. اما بعضی از آن ها اینگونه گفته اند: چیزی که ما تخمین زده ایم این می باشد که حدود 3 میلیارد تن از این الماس ها در کل شهر پراکنده شده است.

حال ساختمان های موجود در شهر به گونه ای می باشند. که در همه آن ها الـماس های بسیار گران قیمت و زیبا به کار گرفته شده است. البته این تنها شهر در آلمان نمی باشد که از الماس ساخته شده است. بخش هایی از مونیخ و برلین هم ساختمان هایی با ظاهر الماس دارا می باشند.

علت استخراج نکردن الماس توسط ساکنان شهر

اندازه بسیار کوچک الماس ها و دیده نشدن آن ها با چشم غیر مسلح باعث شده است. که هیچ یک از ساکنان این شهر در طول تاریخ اقدام به استخراج الماس ننمایند. به عقیده زمین شناسان آلمانی جستجو و حفاری در این شهر هزینه ای بیش از قیمت فروش در بازار جهانی الماس دارد.

دیدگاهتان را بنویسید