مقالات

کوارتز دومورتیریت

کوارتز-دومورتیریت

کوارتز دومورتیریت

کوارتز دومورتیریت یک بوروسیلیکات آلومینیوم با سختی است که می تواند از 7.0 تا 8.5 در مقیاس Mohs قرار بگیرد. بصورت سنگدانه اغلب در زمان برش سختی آن 7.0 می باشد. (همان کوارتز) در صورتی که فرم های کریستالی دارای درجه سختی 8.5 می باشند. این کانی برای اولین بار در سال 1881 مطرح گردید و بنام دیرینه شناس فرانسوی یوژن دومورتیه (1803-1873) نامگذاری شد. کوارتز دومورتیریت همچنین اهداف صنعتی کمی به جز جواهرات دارد. از آن جایی که مشخص می باشد در زمان پخت به رنگ سفید خالص تبدیل می شود. معمولا به منظور تولید ظروف چینی و سرامیک به کار بدره می شود. کوارتز دومورتیریت یکی از معدود گونه های کوارتز آبی رنگ با کیفیت گوهر می باشد.

اکثر کوارتزهای آبی شفاف تا مات می باشند. به این معنی است که مواد شفاف بایستی از لحاظ اصالت آزمایش شوند. دومورتیریت به تنهایی یک کانی متمایز می باشد. با ترکیب می توان آن را به سهولت بعنوان یک ماده معدنی بوروسیلیکات آلومینیوم شناسایی نمود. رنگ کوارتز دومورتیریت می تواند شبیه چند سنگ قیمتی آبی محبوب دیگر همانند لاجورد، آزوریت و سودالیت باشد. اما کوارتز دومورتیریت خیلی سخت تر و مقاوم تر از هر سنگ قیمتی آبی مشابه می باشد.

منشأ کوارتز و منابع سنگ های قیمتی دومورتیریت

کوارتز دومورتیریت معمولا در برزیل، کانادا، فرانسه، ایتالیا، ماداگاسکار، موزامبیک، نامیبیا، نروژ، لهستان، سریلانکا و ایالات متحده پیدا می شود.

فاکتورهای مورد توجه در خرید و تعیین ارزش سنگ جواهر کوارتز دومورتیریت

رنگ کوارتز دومورتیریت

رنگ‌ های کوارتز دومورتیریت از قرمز قهوه‌ ای تا بنفش آبی و از تیره تا آبی روشن متغیر هستند. آبی تیره متداول ترین رنگ می باشد. رنگ معمولا بطور نا برابر توزیع می گردد. و مناطق آبی تیره و روشن شبیه به لاجورد و سودالیت را نمایش می دهد. خیلی از سنگها ممکن است رگه‌ ها یا لکه‌ های سفید رنگ همراه با رنگ آبی خود را نمایش دهند. ناخالصی های معدنی دومورتیریت در کوارتز مسئول رنگ آبی می باشد.

کوارتز-دومورتیریت

شفافیت و درخشندگی کوارتز دومورتیریت

دومورتیریت سنگدانه کوارتزی می باشد که با اجزای دومـورتیریت رشد نموده است. حدودا تمام سنگها شفافیت مات دارند. اگرچه بعضی از موارد خیلی کمیاب و ظریف اماکن دارد کمی شفاف به نظر برسند. همانند خیلی از سنگدانه های کوارتز، کوارتز دومورتیریت دارای درخشندگی مومی تا مات می باشد.

برش و شکل کوارتز دومورتیریت

کوارتز دومورتیریت اغلب با کبوچان برش داده می شود. اغلب به صورت بیضی و گرد تبدیل می شود. اندازه های بزرگ آن رایج می باشند. اشکال فانتزی کمیاب هستند، ولی بی سابقه نیستند.

درمان سنگ دومورتیریت

کوارتز دومورتیریت به هیچ عنوان تحت درمان یا تقویت مصنوعی نمی باشد.

انواع سنگ های قیمتی کوارتز دومورتـیریت

کوارتز دومورتـیریت یکی از انواع سنگهای قیمتی کوارتز می باشد که در حال حاضر موجود است. حدودا دوازده درصد از پوسته زمین از کوارتز تشکیل گردیده است که آن را به دومین کانی فراوان روی زمین تبدیل می نماید. تعداد انگشت شماری گوهر وجود دارد که از لحاظ رنگ مشابه کوارتز دومورتیریت می باشند. مانند لاجورد، سودالیت، آزوریت، مگنزیوری بکیت آبی و کوارتز فیبری حاوی کروسیدولیت. کوارتز Dumortierite برخی اوقات با نام های تجاری بازاریابی همانند “کوارتز ماه آبی” یا “سنگ جین آبی” به فروش می رسد. ولی این نامهای تجاری رسمی شناخته شده نمی باشند.

درمان متافیزیکی جواهر کوارتز دومورتیریت

کوارتز Dumortierite یک نوع خاص از کوارتز آبی می باشد. که تصور می شود قدرت های سازمانی و خود انضباطی را بالا می برد. سنگ صلح، نظم و بیان محسوب می شود. تصور کنید که کوارتز دومورتیریت در متعادل سازی انرژی‌ های مرتبط با چاکرای گلو بهترین است، ولی همچنین می‌ تواند به تحریک ارتباط میان چاکراهای بالاتر و پایین‌ تر یاری نماید.

همچنین تصور می شود که کوارتز دومـورتیریت برای مغز خیلی محرک می باشد. اکثر افراد بر این باور هستند که می تواند با تقویت رشد ریاضی و زبان، قدرت های فکری را افزایش دهد. گفته می شود که به بیرون راندن ترس، تقویت شجاعت و رهایی از خودخواهی های سرسختانه و اعتیادهای شخصی یاری  می نماید. کوارتز دومورتیریت می تواند با افزایش صبر به شما کمک نماید که کنترل زندگی خود را به راحتی داشته باشید.

کوارتز-دومورتیریت

ایده های طراحی جواهرات قیمتی دومـورتیریت

کوارتز Dumortierite برای هر نوع طراحی جواهراتی که قابل تصور می باشد که ایده آل است. بویژه به علت این واقعیت که سختی و دوام عالی دارد. می‌ توان آن را بعنوان سنجاق، آویز، دستبند، گردن‌ بند و حلقه‌ های سنگ‌ های قیمتی روزمره به کار برد. سنگ های کوارتز Dumortierite نیز اغلب در سایزهای خیلی بزرگ در دسترس می باشند. و می توان آن ها را با قیمت های خیلی مناسب تهیه نمود که موجب می شود مورد علاقه خیلی از طراحان جواهرات باشد.

رنگ آبی غیر معمول جذاب دومورتیریت هم برای مردان و هم برای زنان جذاب است. و معمولا می تواند جایگزینی عالی برای لاجورد یا سودالیت نرم تر باشد. کوارتز Dumortierite معمولا به شکل مهره ها و کبوچان برش زده می شود. و برای جواهرات مهره دار یا رشته ای ایده آل می اشد. همچنین برای حکاکی‌ های زینتی از جمله مجسمه‌ های کوچک حیوانات و مجسمه‌ ها محبوب می باشد. از آنجایی که کوارتز dumortierite یکی از انواع کمیاب‌ تر کوارتز می باشد. به احتمال زیاد چیزی نیست که به آسانی در جواهر فروشی‌ های محلی بیابید.

نحوه مراقبت از سنگ های دومورتیریت

سنگ کوارتز Dumortierite به نگهداری زیادی نیاز ندارد. خیلی سخت و بسیار بادوام می باشد. با این حال دیگر مواد سخت‌ تر همانند توپاز، الماس یا یاقوت کبود می‌ توانند به آسانی کوارتز را خراش دهند. لذا در زمان پوشیدن یا مخلوط کردن انواع گوناگون سنگ‌ های قیمتی بایستی مراقب باشید. کوارتز Dumortierite را می توان به راحتی با استفاده از آب گرم و صابون و یک پارچه نرم یا برس پاکسازی نمود. دقت داشته باشید که خوب آبکشی نمایید تا باقی مانده صابون از بین برود.

همانند خیلی از سنگ های قیمتی، از استفاده از مواد شیمیایی خشن خانگی برای شستشوی آن خودداری نمایید به این دلیل که می توانند به رنگ جذاب سنگهای شما آسیب دائمی بزنند. از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرمای شدید خودداری نمایید به این دلیل که گرما همچنین می تواند رنگ سنگ های قیمتی شما را تغییر دهد. اگرچه کوارتز دومـورتیریت به طور کامل مقاوم می باشد جواهرات هنوز بایستی پیش از انجام ورزش یا انجام کارهای شدید خانگی کنار گذاشته شوند. در زمان کنار گذاشتن دومورتیریت، آن را جدا از دیگر سنگ های قیمتی قرار دهید. پیشنهاد می شود به منطور محافظت بیشتر آن را در یک پارچه نرم بپیچید یا داخل جعبه ای با آستر پارچه ای نگه داری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید