مقالات

10 تاج گمشده مشهور خانواده‌های سلطنتی

ده-تاج-گمشده-مشهور

ده تاج گمشده مشهور خانواده‌ های سلطنتی

استفاده از تیارا بوسیله زنان خانواده های سلطنتی خیلی رایج می باشد. ولی در این میان تیرا یا تاجهایی برای همیشه به دلایل گوناگونی مانند فروش یا ساخت مجدد تاج، دیگر هرگز در این خانواده ها دیده نشده است. در این مقاله مروری به ده تاج گمشده مشهور خانواده های سلطنتی می کنیم:

تاج آفتاب باواریایی

بیشتر تاج هایی که جهت فروش روانه حراجی ها می شوند. بیشتر سال های زیادی را در کمدهای خانواده های سلطنتی خاک خورده اند. ولی تاج آفتاب باواریایی اینگونه نبود. این تاج تا مدت کمی قبل از فروش مورد استفاده قرار می گرفته است. این تاج الماس هدیه ملکه ایزابلای دوم، ملکه اسپانیا به دخترش بوده است که در سال 1883 با فردیناند باواریا ازدواج کرد. طرح اشعه های آفتاب که در وسط تاج است. نشان خانواده بوربن از خانواده های معروف اسپانیای است. نسل فعلی خاندان سلطنتی باواریا این قطعه را تا سال 2013 می پوشیدند، ولی در همین سال این تاج به علت نا معلومی در حراج ساتبیز به قیمت 180.000 دلار به فروش رسید.

تاج الماس و مروارید پرنسس کریستینا

این تاج که آخرین بار متعلق به پرنسس کریستینا سوئدی بوده، یک سابقه تاریخی زیادی دارد. تاج پیش از این متعلق به مادربزرگ کریستینا، ملکه صوفیا بوده است. او احتمالا تیارا را به پسر دوم خود اسکار واگذار نموده بوده که مدتی پس از آن به علت ازدواج با خانمی مجبور به کنار گذاشتن عنوان خود شد. سومین دختر اسکار و همسرش، بنام السا، مادرخوانده پرنسس کریستینا بود. و تاج از راه او به کریستینا منتقل گردید.

ولی متاسفانه در سال 2012 این تاج از خانه پرنسس کریستینا دزدیده شد، دزد تحت تعقیب قرار گرفت. و کیسه حاوی اجناس دزدیده شده را از پلی در استکهلم به رودخانه پرت کرد. هر چند غواصان زیادی جهت یافتن تاج روانه شدند ولی فایده ایی نداشت و تاج هیچ گاه پیدا نشد. که جزو ده تاج گمشده مشهور خانواده سلطنتی می باشد.

ده-تاج-گمشده-مشهور

تاج الماس ماریا الکساندرونا

زمانی که دوشس ماریا الکساندرونا در سال 1874 به دوک ادینبورگ (پسر ملکه ویکتوریا و آلبرت) ازدواج کرد. پدرش این تاج الماس را به او هدیه داد. این زوج ۴ دختر داشتند ولی تاج الماس به نوه آن ها ملکه ماریا، که ملکه یوگسلاوی شد، رسید. ولی بعد از لغو سلطنت در یوگسلاوی و مرگ ملکه ماریا، فرزندان او در سال 1960 تاج را در یک حراجی فروختند.

تاج مروارید ملکه ماود

یکی دیگر از ده تاج گمشده مشهور نیز این تاج زیبا است. زنان دربار نروژ در حال حاضر نیز این تاج را استفاده می کنند ولی در حقیقت این تاج اصلی نمی باشد. و یک نمونه بازسازی گردیده است. که با دقت زیاد و کاملا شبیه به نمونه اصلی ساخته شده است. در سال 1995، نروژی ها بعضی جواهرات خود را جهت تمیز کاری و تعمیر به لندن فرستادند تا بوسیله جواهری گارارد (خیلی از جواهرات نروژ بوسیله گارارد شاخته شده بود.

به این دلیل که ملکه ماود در انگلستان متولد شده بوده است) تعمیرات لازم روی آن ها انجام شود. ولی فاجعه اتفاق افتاد و سارقان به دفتر کار گارارد دستبرد زدند و الماس ها و مروارید های تاج ملکه را دزدیدند. و این تزئینات هرگز پیدا نشد. ولی گاراد با الماس و مروارید های جدید مجدد تاج را بازسازی نمود و برای خانواده سلطنتی نروژ فرستاد.

تاج هاروود

این تاج هدیه ازدواج دختر پادشاه جورج پنجم و ملکه ماری بود. دختر آن ها که پرنسس ماری نام دارد. در سال 1922 با ویسکونت لاسل، وارث خاندان هاروود، ازدواج کرد. این تاج را بعنوان یکی از هدایای ازدواج از پدر و مادرش دریافت نمود. در مرکز این تاج یک یاقوت کبود بزرگ وجود داشت که بعضی اوقات به جای یاقوت الماس نیز در مرکز آن قرار می گرفته است. گاهی که پرنسس ماری در سال 1965 درگذشت حدودا کلیه جواهرات او در حراجی به فروش رسید. قیمت تاج الماس حدود 10.000 پوند بود. و قیمت یاقوت کبود فقط حدود 10.500 پوند بوده است.

تاج نظام حیدرآبادی

این تاج که ۳ قطعه جدا شدنی روی آن بوده است. به همراه یک گردنبند، که هر دو بوسیله کارتیه ساخته شده بود. بوسیله نظام حیدرآبادی بعنوان هدیه ازدواج ملکه الیزابت دوم به اوا داده شد. ولی تاج در سال 1973 به گارارد داده شد تا از الماس های آن برای ساخت یک تاج دیگر به کار برده شود تاجی که از ترکیب سنگ های یاقوت قرمز برمه و الماس ساخته شد. البته گردنبند به همان شکل اصلی باقی مانده است.

تاج روزنبرگ

این تاج در دهه 1930 توسط پرنس ویگو، پسر شاهزاده والدمار دانمارکی، برای همسر آمریکایی او، اِلِنور، سفارش داده شد. ویگو و النور فرزندی نداشتند بنابراین تاج پس از آن ها به برادرزاده والدمار، کنت فلمینگ در روزنبرگ رسید. همسر او این تاج را در چند مراسم رسمی استفاده نمود ولی در آخر در سال 2014 در حراج ساتبیز به قیمت 275.000 دلار به فروش رسید.

ده-تاج-گمشده-مشهور

تاج پولتیمور

این تاج تاکنون فقط متعلق به یک زن بوده است. این تاج را پرنسس مارگارت، خواهر ملکه الیزابت دوم، خودش برای خودش خریداری نموده و در مراسم ازدواج خود در سال 1960 آن را استفاده نمود. ولی بعد از مرگ او فرزندانش مجبور شدند تاج را بفروشند تا مالیات املاک او را بپردازند. و این تاج در سال 2006 در حراج کریستیز به قیمت قابل توجه 1.7 میلیون دلار فروخته شد.

تاج کارتیه ملکه الیزابت

این تاج متعلق به ملکه الیزابت، همسر شاه البرت اول، پادشاه بلژیک، با کارتیه ساخته شده بود. الیزابت معمولا این تاج را به سبک دهه بیست در بخش پایین پیشانی خود می گذاشت. بعد ها عروس وی پرنسس لیلیان آن را روی سر خود می گذاشت و به صورت سنتی می پوشید. خواهر لیلیان با ژان ژاک کارتیه ازدواج نمود و به طرزی نامعلوم این تاج بوسیله شرکت کارتیه خریداری شد و موجب بروز مشکلاتی در خانواده شد. این تاج هم اکنون در بعضی نمایشگاه هایی که بوسیله کارتیه برگزار می شود. به نمایش گذاشته می شود.

تاج ملکه الکساندرا

یکی دیگر از ده تاج گمشده مشهور، این تاج یکی از جواهراتی بود که پادشاه ادوارد هفتم در سال 1863 بعنوان هدیه ازدواج برای همسر دانمارکی خود ملکه الکساندرا، سفارش داد و گارارد این مجموعه را برای وی ساخت. ملکه الیزابت دوم هنوز گل سینه و گردنبند این مجموعه را دارد و انتظار می رفت که این تاج هم در کاخ باکینگهام باشد ولی معلوم شد که اینطور نیست و الکساندرا تاج را به دختر مجرد خود پرنسس ویکتوریا داده بوده و او این تاج را گم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید