مقالات

سنگ کیانیت

سنگ-کیانیت

مشخصات سنگ کیانیت

سنگ کیانیت (kyanite) دارای ترکیب شیمیایی از سیلیکات آلومینوم بی آب (Al2SiO5) و دارای 63% آلومنیوم و 37% سیلیکات می باشد. سه کانی معدنی دارای این ترکیب پلی مورف (چند ساختاری) کیانیت، آندالوزیت و سلیمانیت می باشند. سنگ کیانیت یک پلی مورف با فشار بالا، سیلیمانیت در دمای بالا و آندالوزیت پلی مورف کم فشار می باشد. بیشتر کیانیت ها مات می باشند و خیلی کمیاب هستند کیانیتی بیابید که عاری از اینلوژن باشد. در حالت کلی سنگ کیانیت و آندالوسیت در کیفیت های غیر گوهری بسیار فراوان هستند. چسبندگی مولکولی کم در این سنگ موجب شده که بسیار شکننده باشد. بلورهای دوقلویی ( Twinning ) و یا رشد درونی موازی با استاروليت بسیار معمول می باشند. كيانيت گاهی قابلیت های مغناطيسی مشابه تورمالين را نشان مي دهد.

کیانیت سختی متغیر بسته به رخ و جهت کریستالوگرافی خود دارند. در صورت تست عمود بر صفحه بلوری {001} و موازی با آن، دارای سختی موهس حدود 4.5 تا 5 دارند و در صورت آزمایش روی صفحه افقی {100}، دارای سختی 6.5 تا 7 می باشد. این کانی معدنی زمانی “disthène” نامیده می شد که به معنی “دو قدرت” اشاره به داشتن دو سختی می باشد.

کانی شناسی کیانیت (kyanite)

نام سنگ کیانیت در سال 1789 بوسیله آبراهام گوتلیب ورنر از واژه یونانی ” κύανος” به معنای “آبی” نامگذاری گردیده است. در انگلیسی “kyanos” یا “kuanos” ترجمه شده است. و به معنای “آبی تیره” است. املای فرانسوی “cyanite سیانیت” اغلب در بیشتر قرن های 19 و اوایل قرن بیستم بوسیله کانی شناسان استفاده می شد. که از رنگ آبی دریایی “cyan” اقتباس گردیده است. سنگ کیـانیت سنگی ارزان قیمت بوده و اکثر جواهر آلات کار شده با این سنگ زیر 50$ ارزش دارند. کیانیت می تواند بهترین بدل یاقوت کبود یا تانزانیت باشد اما تشخیص آن اغلب آسان می باشد.

سنگ-کیانیت

کیانیت در کجا یافت می شود؟

سنگ کیانیت یک کانی معدنی می باشد که عمدتا در سنگ های دگرگونی پیدا می شود. اکثر اوقات از فشار زیاد دگرسانی کانی های رسی در طول دگرگونی سنگ های رسوبی تشکیل می گردد. در رگه های شیست‌ ها و گنیس‌ های مناطق دگرگون شده و کم تر در کوارتزیت یا اکلوژیت (در لوله های کیمبرلیتی) پیدا می شود. نمود بلوری معمول کیانیت بصورت یک کریستال تیغه‌ای، دراز و کشیده و ستونی است. اگرچه برخی اوقات به عنوان توده های شعاعی از کریستال ها رخ می دهند. همچنین می تواند در سنگ های آذرین همانند گرانیت رخ دهد.

سنگ كيانيت معمولا با دیگر كانی های دگرگوني همانند گارنت، استاروليت، میکا، کوارتز و كورندوم همراه می باشد. آفریقای جنوبی، ایالات متحده، فرانسه و هند تولید کننده های برتر سنگ کیانیت می باشند. در شیست‌ های سنت گوتارد در کوه های تایرول سوئیس سالها است که منبع کریستال های خیلی خوب سنگ کیانیت مربوط به استاروليت پیدا می شوند. در ماچاکوس شهری در استان شرقی واقع در کشور کنیا کانیت بی رنگ خیلی غیرمعمول و بعضی کریستال های بزرگ آبی با نوارهای سبز پیدا می شود.

انواع رنگهای سنگ کیانیت

سنگ کیانیت می تواند بی رنگ، سبز، سیاه و به ندرت ارغوانی باشد. برخی از کیانیت ها دارای چندرنگ نمایی بی رنگ تا آبی کمرنگ تا آبی می باشند (وقتی از جهات گوناگون مشاهده می شوند دارای رنگ های مختلفی هستند.) اکثر کیانیت‌ های با کیفیت گوهری با رنگ آبی می باشد. سنگ های آبی کیانیت را می توان در یک رنگ مداوم میان آبی روشن و تیره یافت. محبوب ترین کیانیت های گوهری پاک و شفاف با رنگ سفایر آبی پر رنگ می باشند.

سنگ کیانیت آبی شفاف با شدت رنگ پایین تر ممکن است شبیه توپاز آبی یا آکوامارین باشد. کیانیت در انواع طیف‌ های کیانیت‌ زرد وجود دارد. اما به تازگی سنگ کیانیت نارنجی رنگ در معدن لولیوندو (Loliondo) تانزانیا پیدا شده است. این نمونه ها که در GIA نیز مورد بررسی قرار گرفته اند دارای رنگ های زرد-نارنجی متوسط تا ضعیف، نارنجی مایل به زرد، چند رنگ نمایی می باشند. این کیانیت ها دارای اینکلوژن های روتایل های زاویه دار قهوه ای و زیرکن برجسته گرد شده بی رنگ بودند.

کاربرد کیانیت در جواهرآلات

سنگ كیانیت با كیفیت بالا و رنگی زیبا را می توان بصورت کابوشن برش داد. از این سنگ معمولا در انگشترها، گوشواره ها، آویزها و جواهرات دیگر به کار برده می شود. از کیانیت جهت تهیه مهره نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این مهره ها معمولا هندسه مسطح دارند به این علت که این ماده معدنی به صورت عادی در تیغه های نازک رخ می دهد.

کیانیت سنگی چالش برانگیز برای تراش می باشد. به این دلیل که دارای دو سختی متفاوت می باشند. بلورهای کیانیت اغلب تیغ های باریک و باریک هستند. آن ها دارای سختی در حدود 4.5 به موازات طول خود، ولی سختی 6.5 تا 7.0 در عرض تیغه دارند. جهت کار بر روی این سنگها به تراشکار ماهر نیاز می باشد.

سنگ-کیانیت

کاربردهای صنعتی کیانیت

از کیانیت جهت تولید طیف گسترده ای از محصولات به کار برده می شود. کاربرد مهم آن در ساخت فرآورده های نسوز و دیرگداز همانند آجر، خمپاره و ابزار آتشخانه که در کوره هایی با درجه حرارت بالا استفاده می شود. به منظور ریخته گری، قالب هایی که برای ریخته گری فلزات با درجه حرارت بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

معمولا با سنگ کیانیت ساخته می شوند. از کیانیت همچنین در محصولاتی که در صنایع اتومبیل و راه آهن نیاز به استحکام در مقابل گرما دارند دارای کاربرد و مورد اهمیت میباشد. مولایت، نوعی از کیانیت تکلیس شده یا حرارت دیده در دمای 1250 تا 1500 درجه سلسیوس است. در ساخت کفش ترمز و رویه کلاچ به کار برده می شود.

سنگ کیانیت دارای خواصی است که موجب می شود جهت استفاده در تولید یک پرسلان با مقاومت بالا خیلی مناسب باشد. پرسلان نوعی چینی است که استحکام خود را در دماهای خیلی بالا حفظ می نماید. استفاده آشنا از این نوع پرسلان، عایق سفید روی یک شمع چینی (در موتور) است. از سنگ کیانیت در بعضی از اشکال متداول تر پرسلان نیز مورد استفاده قررا می گیرد. همانند نمونه هایی که برای ساخت پروتز، سینک ظرفشویی و وسایل حمام مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص کیانیت در چاکرادرمانی

سنگ کیانیت آبی چاکرای ششم (چشم سوم) را تقویت نموده و باعث حمایت از درمان اعصاب قطع شده و یا دیگر مشکلات عصبی می شود. این سنگ چشم سوم را تحریم و قدرت های روانی را برای ما فرهم می نماید. کیانیت آبی موجب یاری دادن شخص در مسیر از بین برداشتن و انحلال الگوهای احساسی غیر کاربردی می شود. سنگ کیانیت سیاه چاکرای اول (ریشه) را فعال می کند. باعث ایجاد تعادل در ساختارهای نصف النهار و ترویج شارش انرژی می شود.

این سنگ باعث یاری دادن فرد در شفای مسائل احساسی ایجاد شده به دلیل عدم تمرکز در مسیر پیشرفت معنوی می شود. همچنین از خواص کیانیت آبی نظر روحانی سبب کمک به بیدار شدن هوشیاری ابعاد درونی می شود. کیانیت سبز موجب تقویت چاکرای چهارم (قلب) شده و فرد را در ارتقای زندگی به واسطه ارتباط با طبیعت حمایت می نماید. این سنگ موجب تحریک رویا بینی و کمک کردن فرد در چشیدن لذت ذات اصیل زندگی می کند.

سنگ کیانیت سبز می تواند پلی میان فرد و تعادل پویای طبیعت خلق نموده و به فرد یاری کند که حرکت دائمی و جریان تعادل نیروی حیات جهان را احساس نماید. کیانیت نیلی ارتعاشات چشم سوم (ششم) و تاج (هفتم) را تحریک می نماید. و به این ترتیب از درمان روانی و انرژی دار عدم تعادل های مغزی حمایت می نماید. این سنگ به بطرف نمودن پریشانی و اضطراب کمک می کند. خواص کیانیت نیلی باعث تحریک انرژی های بیدار کنند و محرک روانی و درونی می شود. این سنگ یک حوزه فعال انرژی وار جهت محافظت فرد ایجاد نموده که فرد و محیط وی را به مکانی امن جهت شفابخشی تبدیل می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید