دنیای سنگ ها

سیترین،سنگ درخشان

سنگ سیترین

سنگ سیترین

سنگ سیترین (Citrine) گوهری از خانواده مهم کوارتز است و بعد از آمیتیست (کوارتز بنفش)، مهم ترین عضو خانواده کوارتز محسوب می شود. نام Citrine برگرفته از رنگ زرد لیموئی آن به معنی “لیموئی رنگ” است. این کانی پدیده فلورسانس ندارد. سختی سنگ سیترین 7 در مقیاس موس بوده که از خانواده خود به ارث رسیده.

فرمول شیمیایی این گوهر، SiO2 است و در طبیعت با شکل کریستالی هگزگونال (تریگونال) یافت می شود اما همیشه به صورت بلوری تنها و مجزا نیست و معمولا در کنار گوهرهای دیگری به دست می آید که برخی از اینها، هم خانواده سیترین هستند (مانند کوارتز بی رنگ و آمیتیست) و برخی دیگر نیز، نمونه های متفاوتی از دیگر گوهرها می باشند.

خواص سنگ سیترین چیست؟

بر اساس اعتقادها و تجربه ها، این گوهر برای درمان افسردگی، عصبانیت و نگرانی ها بسیار موثر است. همچنین عوارض دیابت و همچنین سوخت و ساز سلولی در مشکلات غده ای را تسکین خواهد داد. از خواص سنگ سیترین در این مورد می توان به کاهش وزن از طریق این سنگ اشاره کرد. این گوهر بهترین سنگ برای چاکرای دوم است. ابوعلی سینا در درمان افسردگی از این سنگ به عنوان سنگ لیمویی بهره می جسته است.

سنگ سیترین عمل سیستم ایمنی روده ها و هضم دستگاه گوارش را تسکین داده و سوخت و ساز را در بدن افزایش میدهد. از این گوهر، در گذشته برای دفع سموم بدن نیز استفاده می شد و چون گوهری آرامش بخش است، لذا پس از شارژ شدن، نیروهای اخلالگر و منفی محیطی و درونی را از بین می برد.

سنگ-سیترین-4

سـیـتـرین بـا سـرچـشـمـه از انـرژی پـرحرارت خـورشید، موجب شادی، موفقیت و سعادت می گردد. افرادی که در پی حس مثبت هستند، می توانند از خـواص ایـن سـنـگ بهره مند شوند، چرا که با فرو پـاشـی انـرژی مـنـفی، نـشـاط، رضـایـت و خوش بینی را برای شما به ارمغان می آورد.اگر کسب و کـار پـر ریـسـکی را شـروع کرده اید، سـیـتـرین بـرای شـما خوش شانسی می آورد.

سنگ فراوانی و نـعـمـت هـم نـام دارد و نـگه داشـتـن آن بـه کامیابی و اندوختن ثروت نیز کمک می کند.

ویژگی های سنگ سیترین

رنگ سیترین و آمتیست در اثر ناخالصی های شیمیایی ایجاد می شود. در مورد این سنگ، عنصر آهن می باشد که به آن رنگ می بخشد. سیترین زرد طبیعی معمولاً زرد کم رنگ است. و بسیار کمیاب است. بیشتر سیترین تجاری توسط آمتیست باعملیات حرارتی ساخته می شود. در حقیقت، گاهی اوقات به این سنگ تحت عملیات حرارتی “آمتیست سوخته” نیز گفته می شود. سنگ سیترین  در مقیاس سختی دارای درجه بندی ۷ است. از آنجا که این سنگ قیمتی به گرما حساس بوده، باید از قرار دادن آن در معرض بیش از حد گرما یا نور خودداری نمایی

وضوح و درخشندگی سیترین

سیترین شفافیت زیادی را داراست. نمونه های زیادی از سیترین وجود دارند که دارای ناخالصی های قابل مشاهده نیستند. به همین علت، تمایل کمتری برای خرید سنگ های سیترین با ناخالصی های قابل مشاهده وجود دارد. سیترین پس از تراش و جلا، دارای یک درخشش جذاب شیشه ای خواهد بود.

نحوه تشخیص سنگ سیترین اصل

این گوهر هیچ پدیده ای ندارد. و اگر در بازار گوهرهای زرد رنگی مشاهده شدند که دارای پدیده هایی مانند چشم گربه ای، ستاره ای و غیره بودند، بدون شک سیترین نمی باشد. بلکه فقط از نظر ظاهری به آن شباهت دارند. امروزه با حرارت دادن آمیتیست ها در دمای 470 درجه سانتیگراد آن ها را به سیترین زرد پر رنگ تبدیل می نمایند. هرچه دما بالاتر باشد رنگ آن قهوه ای تر می شود.

سنگ-سیترین

منابع اصلی سنگ قیمتی سیترین

اگر چه ذخایر سیترین در سراسر جهان یافت می شوند، اما برزیل، در تامین این سنگ، پیشرو است.
منابع قابل توجه دیگر عبارتند از آرژانتین، بولیوی، فرانسه، ماداگاسکار، میانمار (برمه)، نامیبیا، روسیه، اسکاتلند، اسپانیا، اروگوئه و زامبیا.

مراقبت و نگهداری

  • سیترین، مانند همه کوارتزها، بسیار با دوام است، اما برخی از انواع جواهرات وجود دارد که می توانند سیترین را خراش دهند و بر روی آن خط بیاندازند از جمله توپاز، اسپینل، یاقوت کبود و الماس.
  • بنابراین مراقب باشید که سیترین در نزدیکی این جواهرات نباشد، مخصوصا در هنگام انجام فعالیتهای شدید جسمانی مانند ورزش و یا حتی کارهای خانه.
  • با استفاده از صابون ملایم و آب گرم تمیز کنید.
  • همچنین می توانید سیترین را با استفاده از پارچه یا قلم موی نرم پاک کنید.
  • این سنگ ها را حتما خوب بشویید تا باقی مانده های صابون از بین بروند.
  • تقریبا همانند تمام سنگ های رنگی، استفاده از مواد شیمیایی قوی به خصوص سفیدکننده و اسید توصیه نمی شود.

مهمترین کاربرد سنگ ها در امور طبیعی و درمانی نقش آن ها در تبدیل و تبادل انرژی می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید